Dodana: 7 styczeń 2009 14:28

Zmodyfikowana: 29 listopad 2020 12:00

Gmina Milejczyce

Herb Gminy Milejczyce   Wójt Gminy Milejczyce - Jerzy Iwanowiec

   Urząd Gminy Milejczyce

   ul. Szkolna 5, 17-332 Milejczyce

   tel. 85 657 90 70, fax: 85 657 90 83

   e-mail: gmina@milejczyce.pl

   link do strony internetowej gminy

 

Gmina Milejczyce leży w północnej części Powiatu Siemiatyckiego w Województwie Podlaskim. Siedzibą gminy są Milejczyce, a sąsiaduje z następującymi gminami: Czeremcha, Nurzec Stacja, Kleszczele, Dziadkowice i Boćki. Milejczyce to gmina typowo rolnicza, obejmująca ogółem 15180 hektarów, z czego prawie 40 % jej powierzchni stanowią lasy. Gminę zamieszkuje 1838 osób (stan na 20.11.2020r.), w tym w Milejczycach około 1 tys. Do gminy należą następujące wsie sołectwa: Rogacze, Mikulicze, Miedwieżyki, Nowosiółki, Biełki, Borowiki, Chańki i Kościukowicze, Sobiatyno, Choroszczewo, Choroszczewo Kolonia, Pokaniewo, Pokaniewo Kolonia, Gołubowszczyzna, Grabarka, Klimkowicze, Lewosze, Lubiejki, Wałki. 

Uczestnicy Dni Milejczyc ubrani w stroje ludowe               

Gmina Milejczyce jest regionem o dużej różnorodności przyrodniczej, krajobrazowej, bogatej historii i tradycjach kulturowych. Posiada szereg walorów zachęcających do wypoczynku i sprzyjających różnorodnym formom turystyki. Warunki przyrodnicze, w połączeniu z brakiem zakładów przemysłowych zanieczyszczających środowisko, stanowić mogą doskonałą podstawę do rozwoju bazy wypoczynkowej. Głównymi atutami środowiska przyrodniczego gminy są wysokie walory krajobrazowe wiążące się z obecnością lasów, łąk i pastwisk. Fauna i flara na terenie gminy jest bardzo zróżnicowana i ciekawa. Lasy, w większości iglaste, zamieszkują zwierzęta: łosie, jelenie, dziki, sarny, lisy, zające.

Bogata historia, wielokulturowość i atrakcyjne pod względem przyrodniczym miejsca stanowią wspaniałą perspektywę do rozwoju turystyki, szczególnie rowerowej. Kompleksy lasów sosnowych są rajem dla grzybiarzy i spacerowiczów, a położony wśród milejczyckich lasów zbiornik retencyjny "Wał" jest miejscem, w którym można wypoczywać podczas wędkowania.

Miejsca warte odwiedzenia:

  • Kościół Parafialny Św. Stanisława z XVII w., orientowany, drewniany o konstrukcji zrębowej. Przy kościele znajduje się dzwonnica drewniana z 1740 r.
  • Parafialna cerkiew Św. Barbary z 1900 r., drewniana, orientowana. Ikonostas z około1900roku z dwiema barokowymi ikonami.
  • Cerkiew cmentarna Św. Mikołaja z ok. 1890 r., drewniana, orientowana.
  • Drewniana cerkiew p.w. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Rogaczach z drugiej połowy XIX w.
  • Cerkiew cmentarna pod wezwaniem Św. Św. Apostołów Piotra i Pawła z 1672r. w Sobiatynie.
  • Synagoga z 1927r., murowana z cegły, na planie prostokąta, nietynkowana
  • Kirkut z 1865r.
  • Zbiornik retencyjny „Wał” w Milejczycach.
  • Gospodarstwo Rybackie w Pokaniewie Kolonii.
  • Starodrzew sosnowy w Milejczycach i okolicach miejscowości (fenotyp sosny milejczyckiej).
  • Drewniany most na rzece w Wałkach.

Cerkiew w Milejczycach

źródło: Urząd Gminy Milejczyce

oprac. Władysław Tokarski

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook