Dodana: 11 czerwiec 2016 22:50

Zmodyfikowana: 11 czerwiec 2016 22:50

Zakończył się 29 Międzynarodowy Festiwal Teatralny Walizka w Łomży. WYNIKI

Grand Prix 29 Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Walizka w wysokości czterech tysięcy zł ufundowane przez Prezydenta Łomży oraz grawerton ufundowany przez Wojewodę Podlaskiego otrzymało przedstawienie „Gęś, Śmierć i Tulipan” Ljubljana Puppet Theatre ze Słoweni.

Ilustracja do artykułu plakat 29 walizka (2).jpg

Nagrodę w wysokości dwóch tysięcy złotych ufundowaną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego otrzymała Maria Żynel za reżyserię przedstawienia „Ćwiczenia stylistyczne” Teatru Malabar Hotel i Teatru Studio w Warszawie.

Nagrodę Zarządu Województwa Podlaskiego w wysokości dwóch tysięcy złotych otrzymali: Charlotte Puijk-Joolen i Ananda Puijk za scenografię do przedstawienia „Exuvia” Magisch Theatertje – z Maastricht w Holandii.

Pozostałe wyróżnienia:
Nagrodę w wysokości 1.000,00 ufundowaną przez Starostę Powiatu Ziemskiego otrzymał Stefano Bechini za muzykę do przedstawienia „Metafizyka jak w zegarku” Coppelia Theatre – San Casciano dei Bagni /Włochy/.

Nagrodę aktorską w wysokości 1.000,00 ufundowaną przez Starostę Powiatu Ziemskiego otrzymał Marcin Ryl-Krystianowski za rolę w spektaklu „Molier” Teatru Animacji w Poznaniu.

Zespołową nagrodę aktorską w wysokości 2.000,00 ufundowaną przez Wójta Gminy Łomża otrzymali aktorzy spektaklu „Król Lear” Malenki Theater – Tel Aviv /Izrael/.

Festiwal organizowany przez Teatr Lalki i Aktora w Łomży odbył się w dniach 8-11 czerwca, we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałkiem Województwa Podlaskiego, Wojewodą Podlaskim, Prezydentem Miasta Łomży, Starostą Powiatu Ziemskiego. 

Festiwal w Łomży to jeden z ważniejszych festiwali teatralnych w Polsce, ceniony i znany  jest również na świecie. Ma swój styl i charakter. Jest wizytówką i marką Łomży. 29 edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego WALIZKA zapowiada się niezwykle interesująco ze względu na bogaty program na wysokim poziomie artystycznym: w nurcie konkursowym weźmie udział 14 zespołów wyłonionych spośród 110 zgłoszeń z kraju i zagranicy. Program festiwalu obejmuje występy 9 teatrów zagranicznych /z Włoch, Holandii, Białorusi, Hiszpanii, Słowenii, Izraela, Ukrainy oraz Portugalii/ oraz 5 z Polski.

Tradycyjnie organizowany jest nurt prezentacji ulicznych, który doskonale promuje festiwal, a zarazem pełni funkcję integracyjną i interaktywną, gdyż wychodzi naprzeciw tej części widowni, która nie zawsze lubi teatr w budynku. Stary Rynek jest więc miejscem spotkania gości festiwalowych, twórców i mieszkańców naszego miasta. W bieżącej edycji zobaczymy Teatr Pijana Sypialnia, Teatr Klinika Lalek, odbędzie się pokaz iluzjonistyczny, wernisaż oraz promocja albumu.

Nagrody przyznało JURY w składzie:

Joanna Braun /przewodnicząca/
Bożena Krystyna Sawicka
Janusz R. Kowalczyk
Wojciech Kobrzyński
Marek b. Chodaczyński

Po obejrzeniu czternastu konkursowych przedstawień :
1. „Wąż” Grodzieńskiego Teatru Lalek /Białoruś/
2. „Człowiek z ekranu” El Theatre de L’Home Dibuixat /Hiszpania/
3. „Metafizyka jak w zegarku” Coppelia Theatre /Włochy/
4. „O Janku żeglarzu” Zipit Company /Hiszpania/
5. „Gęś, Śmierć i Tulipan” Ljubljana Puppet Theatre /Słowenia/
6. „Ćwiczenia stylistyczne” Teatru Malabar Hotel i Teatru Studio /Polska/
7. „Labirynty światła” Studia Form Światła /Polska/
8. „Dobrze, że jesteś” Teatru Lalki i Aktora w Wałbrzychu /Polska/
9. „Molier” Teatru Animacji w Poznaniu /Polska/
10. „Exuvia” ‘t Magisch Theatertje /Holandia/
11. „Król Lear” Malenki Theater /Izrael/
12. „Biały statek” Kharkiv National Institute of Art /Ukraina/
13. „Narysuj mi baranka” Śląskiego Teatru Lalki i Aktora Ateneum /Polska/
14. „Marionetki i Campanica” Trule – Investigacao de Formas Animadas /Portugalia/

W dwudziestu ośmiu dotychczasowych edycjach w Łomży wystąpiło ponad 300 teatrów z kraju i zagranicy m.in. Włoch, Słowacji, Rosji, Niemiec, Chin, Francji, Węgier, Bośni i Hercegowiny, Białorusi, Serbii i Czarnogóry, Ukrainy, Stanów Zjednoczonych, Izraela, Słowenii, Holandii, Argentyny, Iranu, Japonii, Singapuru i innych.

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook