Dodana: 31 lipiec 2018 11:31

Zmodyfikowana: 31 lipiec 2018 13:44

Wielomilionowe wsparcie dla podlaskich przedsiębiorców z Regionalnego Programu Operacyjnego

We wtorek, 31 lipca z udziałem wicemarszałek Anny Naszkiewicz i Stefana Krajewskiego, Członka Zarządu Województwa Podlaskiego podpisanych zostało pięć umów z podlaskimi przedsiębiorcami. Dzięki tym pieniądzom podlaska gospodarka ma być bardziej innowacyjna, konkurencyjna i zatrudniać więcej osób.

Ilustracja do artykułu umowy rpo 31.07.18-1620552.jpg

- To już tradycja „dynamicznych wtorków". Chcielibyśmy życzyć Państwu poprawnej i szybkiej realizacji projektów, a szczególnie tego, żeby nie było najmniejszej ilości kosztów niekwalifikowalnych – mówi Anna Naszkiewicz.

- Powodzenia! – życzył wszystkim Stefan Krajewski.

Jako pierwsi podpisali umowy przedstawiciele spółki Malow z Suwałk.

- Nasza firma zawsze zajmowała się badaniami i rozwojem, ale postanowiliśmy zdynamizować te działania i przeznaczyć na to większe nakłady i środki by nadążyć za światem. Coraz więcej mebli metalowych posiada instalacje elektryczną, zasilacze i my musimy w tym kierunku się rozwinąć  - wyjaśniał Roman Kaleta, prezes spółki „Malow”. – Dzięki temu powstaną trzy laboratoria: elektroniczne, wytrzymałościowe i do powłok lakierniczych, antykorozyjnych, gdzie chcemy stosować nowe komponenty. To będzie cały cykl działań od pomysłu do realizacji.

Firma utworzy dział badawczo-rozwojowy oraz zakupi do niego odpowiedni sprzęt umożliwiający prowadzenie badań przemysłowych nad optymalizacją konstrukcji mebli z metalu i prac rozwojowych w zakresie opracowywania czy tworzenia prototypów.

Efektem projektu będzie przygotowana dokumentacja techniczna nowych zoptymalizowanych konstrukcji mebli metalowych pozwalająca na ich wdrożenie do oferty firmy, jak również dokumentacja techniczna nowych, wydajnych, zautomatyzowanych procesów technologicznych ich wytwarzania. 

Tytuł projektu: ,,Prowadzenie badań dotyczących poszukiwania rozwiązań z zakresu optymalizacji konstrukcji metalowych oraz wdrażania wydajnych, zautomatyzowanych technologii ich wytwarzania”.

Wartość projektu ogółem: 16 953 559,14 PLN

Kwota dofinansowania projektu: 7 097 684,00 PLN

______________________________________________________

Kolejną umowę podpisała Magdalena Han, pełnomocnik spółki ”Brintons Agnella” Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością .

- Celem jest stworzenie nowego prototypu przędzalniczego, żeby zminimalizować odpady i poprawić efektywność naszych pracowników. Dzięki temu będziemy pracować szybciej i będziemy bardziej konkurencyjni na rynku polskim i zagranicznym – wyjaśniła Magdalena Han.

Przedmiotem projektu jest opracowanie, zbudowanie i przetestowanie prototypu modułu wzorniczego sterowania kolorami przędz w krosnach tkackich typu Axminster. Prototyp będzie wykorzystywał opatentowane rozwiązania, umożliwi zwiększenie liczby różnych przędz używanych w procesie produkcyjnym, co pozwoli na stworzenie zupełnie nowej oferty wzorniczej dywanów. Projekt będzie realizowany przez konsorcjum trzech białostockich przedsiębiorstw: Brintons Agnella (lider), KarT i CADD Studio. Rezultat projektu zostanie wdrożony w procesie produkcyjnym lidera w okresie do 2 lat od zakończenia projektu. 

Tytuł projektu: ,,Prototyp modułu wzorniczego sterowania kolorami przędz w krosnach tkackich typu Axminster”

Wartość projektu ogółem: 2 843 471,93 PLN

Kwota dofinansowania projektu: 1 520 363,18 PLN

__________________________________________

W imieniu kolejnego beneficjenta – spółki Incontech sp. z o.o. umowę podpisał jej prezes Piotr Buciński.

- To dofinansowanie pozwoli nam na opracowanie projektu sensorycznego, ekologicznego ogrzewania budynków – powiedział prezes.

Projekt ma na celu opracowanie prototypu ekologicznego systemu ogrzewania budynku. System będzie składał się z części sterującej wykorzystującej sieć sensorów umieszczonych w ogrzewanych pomieszczeniach oraz źródła energii cieplnej w postaci agregatu cieplnego ASHP. Innowacyjne rozwiązanie będzie skierowane do właścicieli budynków mieszkalnych, planujących wymianę lub instalację nowych źródeł ciepła. W ramach projektu powstaną też dwa laboratoria B+R. 

Tytuł projektu: ,,Opracowanie sensorycznego, ekologicznego systemu ogrzewania budynku, zasilanego agregatem cieplnym typu ASHP.”

Wartość projektu ogółem: 3 311 460,00 PLN

Kwota dofinansowania projektu: 2 146 558,00 PLN

___________________________________________

Umowę w imieniu firmy „Dary Natury” podpisał jej właściciel Mirosław Angielczyk.

Inwestycja dotyczyć będzie utworzenia laboratorium kosmetycznego. Koszt tej inwestycji wyceniona na blisko  4 mln zł, z czego dofinansowanie z RPO wynosi ponad 2,25 mln zł.

- Od prawie 30 lat zajmujemy się produkcją, przetwarzaniem ziół. Nabyliśmy pewne doświadczenie także jeśli chodzi o produkcję kosmetyków – zlecaliśmy to firmie zewnętrznej i te wstępne, ale bardzo dobre, doświadczenia pozwalają z optymizmem patrzeć na wykorzystanie ziół na szerszą skalę  – podkreśla Mirosław Angielczyk. - Chcemy opracować całą serię kosmetyków dla urody ale i pomocnych przy różnego rodzaju defektach. Produkcja ma być w pełni ekologiczna, certyfikowana. Już przygotowujemy surowce i liczymy na to, że ten projekt pozwoli nam się dalej rozwijać.

Projekt polega na budowie budynku laboratoryjnego, zakupie urządzeń i aparatury B+R, a także drobnego sprzętu laboratoryjnego. W jego ramach prowadzone będą też prace nad ponad dwudziestoma ekologicznymi produktami kosmetycznymi, wytwarzanymi z roślin i ziół.

Wartość projektu: 3,8 mln zł

Dofinansowanie: 2,3 mln zł

________________________________________

­­­­­­­­­­­­­­­­­­­Firmę IMEDIA, kolejnego beneficjenta, reprezentowała prezes Joanna Sawicka i Przemysław Piątek.

Wartość projektu to 2,6 mln zł, a kwota dofinansowania wynosi 1,7 mln zł.

– Założeniem całego projektu jest opracowanie nowej technologii wykrywania dotyku na powierzchni monitora – opisywał projekt Przemysław Piątek. – Chodzi o możliwość sczytywania treści graficznej, np. kartki z kodowaniem, gdzie monitor nie tylko zapisze ten kod ale i dopisze do odpowiedniej akcji; bądź też możliwość rozszerzenia tej funkcji o skanowanie, dzięki czemu łatwiej będzie można wprowadzać dokumenty np. do baz szpitali, szkół.

Przedsiębiorstwo zrealizuje projekt badawczo-rozwojowy, polegający na opracowaniu innowacyjnego prototypu stołu medycznego, wykorzystującego m.in. technologię dotykową. Umożliwi on odczyt grafiki i digitalizację dokumentów. Produkt będzie miał zastosowanie w placówkach medycznych. Pozwoli na integrację procesów wprowadzania i analizowania danych medycznych z wykorzystaniem innowacyjnej technologii dotykowej OptiTouch. OptiTouch MEDTable stanowić ma interface pomiędzy systemami medycznymi placówki opieki medycznej a lekarzami.

(mk)

 

facebook