Dodana: 1 marzec 2017 14:48

Zmodyfikowana: 1 marzec 2017 14:48

Wystawa "Zagłada dworów..." z programem edukacyjnym w OiFP

Do 19 marca w sali wystawowej Opery i Filharmonii Podlaskiej przy ul. Odeskiej 1 prezentowana będzie wystawa "Zagłada dworów w województwie białostockim po roku 1939" autorstwa dr Ewy Rogalewskiej i dra Łukasza Lubicza-Łapińskiego z Instytutu Pamięci Narodowej – Oddziału w Białymstoku.

Ilustracja do artykułu 01_opera_170228.jpg

Plansze prezentują fotografie rodzinne, wspomnienia oraz dokumenty ukazujące represje, jakim poddawani byli właściciele ziemscy po roku 1939 – wystawa proponuje nam szczególną wyprawę w przeszłość do dworków szlacheckich, które przez wiele wieków były trwałym elementem polskiego pejzażu. Stanowiły ostoję patriotyzmu w czasach zaborów, przetrwały czas powstań narodowo-wyzwoleńczych i odrodziły się ze zgliszczy po I wojnie światowej. Dopiero II wojna i działania po jej zakończeniu rozpoczęły proces usuwania ich z naszego pejzażu.

Wystawa pozwala poznać zarówno cześć naszego narodowego dziedzictwa, jaką były ziemskie dwory, jak i jest wspaniałą okazją, by przybliżyć wojenne losy polskich ziemian, boleśnie doświadczonych Sybirem oraz innymi represjami sowieckiego i niemieckiego aparatu terroru.

Wystawie towarzyszy projekt edukacyjny opracowany przez kustosz OiFP-ECS Irenę Kosztyłę, na który składają się tematyczne spotkania na wystawie. Oprowadzenia tematyczne zgłoszonych wcześniej grup szkolnych dotyczyć będą między innymi szlacheckiej filozofii i stylu życia oraz roli i znaczenia kulturowego dworów i dworków szlacheckich:

1) Sarmacka szlachta. Sarmatyzm – ideologia i styl życia (główne idee polskiego sarmatyzmu oraz moda, obyczajowość i kultura dnia codziennego).

2) Ziemskie dwory i ich kulturotwórcza tradycja.

3) Ziemiaństwo polskie w XX w. – zagrabione dziedzictwo i utracona pamięć (zagłada dokonana przez totalitaryzm sowiecki i niemiecki oraz represje z okresu PRL).

 Szkolne grupy zorganizowane prosimy zgłaszać telefonicznie z kilkudniowym wyprzedzeniem. Informacji udziela kustosz Irena Kosztyła pod numerem 85 732 17 86.

Fot. M. Heller

Źródło: OiFP

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook