Dodana: 29 październik 2018 08:38

Zmodyfikowana: 29 październik 2018 08:38

Wystawa malarstwa Juliusza Kossaka i Wojciecha Kossaka w Muzeum Okręgowym w Suwałkach

W Muzeum Okręgowym w Suwałkach od 10 listopada do 31 grudnia prezentowana będzie wystawa malarstwa pt. Juliusz Kossak 1824–1899 | Wojciech Kossak 1856–1942. Na ekspozycji można będzie obejrzeć ponad sześćdziesiąt prac pochodzących ze zbiorów Muzeów Narodowych w Krakowie, Poznaniu, Szczecinie, Warszawie i Wrocławiu, Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy oraz z kolekcji prywatnych w tym Fundacji PBG Wysogotowo.

Ilustracja do artykułu juliusz kossak.jpg

Na wystawie - którą można było już oglądać w Muzeum Polskim w szwajcarskim Rapperswilu (20.06–24.09) i Bibliotece Polskiej w Paryżu (28.09–28.10.) - zostaną pokazane najważniejsze motywy i tematy obecne w twórczości obu malarzy.

Delikatne, o lekko spłowiałej kolorystyce akwarele Juliusza Kossaka przedstawiają sceny rodzajowe, np. "Stadnina u wodopoju" i "Jarmark koński na Pradze", kompozycje batalistyczne, jak "Tomasz Łubieński pod Wagram w roku 1809" i pojedyncze postacie jeźdźców, jak np. wczesny bardzo, olejny portret koński młodego mężczyzny "Jeździec", bohaterów sarmackich, kresowych opowieści, np. "Trzech budrysów".
Twórczość Wojciecha Kossaka  dynamiczna, epatująca kolorem i dużymi formatami, prezentowana jest portretami, np. "Portret arcyksięcia Karola Stefana von Habsburga z Żywca" i, jakże licznymi, autoportretami, np. "Portret własny z paletą", scenami batalistycznymi związanymi z rodzimą przeszłością, np. "Bitwa pod Stoczkiem" lub historią europejską np. "Scena z wojen napoleońskichPrzed szarżą" lub "Husaria polska w przejeździe przed Janem II Sobieskim".
 
Scenariusz, kurator:  Eliza Ptaszyńska
Aranżacja: Wiesław Szumiński
Druki towarzyszące wystawie: Bartłomiej Bączkowski
Koordynator projektu: Hanna Gajewska
Program edukacyjny: Eliza Ptaszyńska, Margareta Sobczak
Prace komputerowe: Kazimierz Sobecki
 
Wystawa została zorganizowana przez  Muzeum Okręgowe w Suwałkach i Fundację PBG Wysogotowo, a sfinansowana przez Małgorzatę i Jerzego Wiśniewskich, Fundację PBG Wysogotowo oraz sponsorów prywatnych. Wsparło ją Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego środkami pochodzącymi z Funduszu Promocji Kultury.
Patronat medialny: TVP Kultura; niezlasztuka.net; muzealnictwo.com; Spotkania z Zabytkami
Sponsorzy: POLSWISSART; PBG; Smólsk, KG PGE, Santander

(opr.mk)

facebook