Dodana: 30 sierpień 2017 12:01

Zmodyfikowana: 30 sierpień 2017 12:01

Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury przekonuje: na folklorze można też zarabiać

Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku od lat przekonuje mieszkańców regionu by pokochali folklor. Tym razem instruktorzy WOAKu będą namawiać mieszkańców gminy Nowe Piekuty by nie tylko polubili folklor, ale aby zaczęli na nim zarabiać. Wszystko za sprawą projektu „Etno design – dochodowa tradycja”, który WOAK realizuje przy wsparciu Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.

Ilustracja do artykułu warsztaty_01.JPG

Wzory haftów i wycinanek można dziś zobaczyć w wielu miejscach publicznych, klimatycznych restauracjach, na ulicy, a także we współczesnym wzornictwie. Spełniają wiele funkcji – przybliżają to, co w naszym regionie cenne i wartościowe, ale nade wszystko cieszą swoimi barwami i prostą formą.

WOAK chce zwrócić uwagę na relacje pomiędzy kulturą ludową, a sztuką użytkową w bardzo praktycznym wymiarze. Nauczyć przedsiębiorcze osoby z wiejskich terenów w prosty sposób wytwarzać przedmioty zdobione motywami ludowymi, które mogą stanowić atrakcyjny towar dla turystów, a tym samym poprawiać budżet domowy mieszkańców.

facebook