Dodana: 10 wrzesień 2017 12:32

Zmodyfikowana: 11 wrzesień 2017 15:34

W Orli rozpoczęły się Europejskie Dni Dziedzictwa

Wojewódzka Inauguracja Europejskich Dni Dziedzictwa miała miejsce w sobotę, 9 września w orlańskich dobrach Radziwiłłów. Uczestniczyli w niej m.in. Wicemarszałek Województwa Podlaskiego Maciej Żywno i wójt gminy Orla Piotr Selwesiuk. Były pokazy wojów, przedstawienie teatralne, promocja książki, wystawy plenerowe.

Ilustracja do artykułu 21558766_1773361249370728_994741175270429356_n.jpg

Gmina Orla ma bogatą przeszłość historyczną i tradycje. Na przestrzeni wieków ścierało się tu i przenikało wiele kultur (polsko-rusko-białoruska i żydowska). Jest to region wyjątkowy ze względu na swoją wielokulturowość, bogaty folklor i ciągle żywe tradycje ludowe. Inauguracja Europejskich Dni Dziedzictwa 2017 w Gminie Orla to doskonała możliwość przybliżenia mieszkańcom regionu i wszystkim zainteresowanym jej znaczenia w historii naszego województwa.

- Europejskie Dni Dziedzictwa to ważne wydarzenie, które od lat pokazuje, że kultura naszego regionu tworzy tożsamość oraz kulturę Europy. Dziś inauguracja w Orli pow.bielski. Wyjątkowa atmosfera dzięki ekipie wójta Piotra Selwesiuka. Przedstawienie grupy młodzieży z Białowieży w Synagodze, pokazujący byłych mieszkańców Białowieży w dramatycznym finale - trudny temat i wyjątkowo dobrze pokazany przez młodzież, zresztą pokazującą swoich byłych sąsiądów. Potem promocja książki, potem pokazy wojów, koncert... To była udana sobota - podsumował wicemarszałek Maciej Żywno.

W sobotę odbyły się pokazy grup rekonstrukcyjnych z Białorusi (pokazy musztry, potyczki wojskowe, obozowisko): Klubu historyczno-wojskowego Gozdawa z Bobrójska) oraz Klubu historyczno-wojskowego Regiment Janusza Radziwiłła z Mińska.
W XVII-wiecznym przysiółku szlacheckim „Pacowa Chata” zaplanowano historyczne pokazy, dawne igraszki, warsztaty tańców dawnych, spotkanie z XVII-wieczną szlachtą.
Podczas inauguracji odbyła się promocja książki "Radziwiłłowskie dobra Orla (1585–1695)" w Gminnej Bibliotece Publicznej.
Przedstawienie teatralne "Sąsiedzi, których nie ma" - opowieści mieszkańców Białowieży o ich żydowskich sąsiadach, spektakl zrealizowany w ramach działań Fundacji Edukacyjnej Jacka Kuronia z grupą dzieci i młodzieży z Białowieży "Wiejskaja dziatwa" cieszyło się dużym zainteresowaniem.

Zaplanowano również wystawę plenerową „Śladami zapomnianego Podlasia – nasza tożsamość w pamięci przyszłych pokoleń” zorganizowana przez Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego oraz Fundację Zapomniane Podlasie w ramach działań związanych z funkcjonowaniem szlaków kulturowych w województwie podlaskim oraz wystawę prac fotograficznych dzieci pt. „Wielokulturowość w moich oczach”.
Wieczorem odbyła się projekcja multimedialna na zewnątrz Synagogi, nawiązująca do dziedzictwa krajobrazu Gminy Orla oraz wielokulturowości regionu, a dzień zakończył wieczorny koncert białoruskiego zespołu Pałac.


Zobacz też: https://www.wrotapodlasia.pl/pl/kultura/kultura_sztuka/repertuar/wojewodzka-inauguracja-europejskich-dni-dziedzictwa.html

fot.Piotr Filipik Fundacja Zapomniane Podlasie

facebook