Dodana: 23 kwiecień 2018 15:09

Zmodyfikowana: 24 kwiecień 2018 12:21

„w drodze” – album podsumowujący Rok Twórczości Andrzeja Strumiłly

Wystawy, spotkania, prezentacje, plenery, koncerty, publikacje… w ciągu dwunastu miesięcy ubiegłego roku mieliśmy możliwość uczestniczenia w wielu wyjątkowych wydarzeniach, prezentujących twórczość profesora Andrzeja Strumiłły. I chociaż Rok Twórczości Andrzeja Strumiłły dobiegł końca, to pozostały niezapomniane doznania z tej artystycznej uczty. Album „w drodze” podsumowuje owe dwanaście miesięcy, których głównym bohaterem w naszym województwie był Profesor Andrzej Strumiłło

Ilustracja do artykułu w drodze (3).jpg

Album został wydany przez Stowarzyszenia Inicjatyw Społeczno-Kulturalnych „Nad Czarną Hańczą” w Suwałkach. Stanowi dokumentację wszystkich najważniejszych wydarzeń organizowanych w ramach Roku Twórczości Profesora Andrzeja Strumiłły. Uwagę przyciągają m.in. liczne zdjęcia ze spotkań, koncertów, a także fotografie prac Profesora. Znajdziemy tu również opisy wydarzeń, wprowadzenia do wystaw i wydawnictw.  
Uzupełnieniem książki jest filmowy zapis rozmowy z Andrzejem Strumiłłą, podczas której opowiada o swoim życiu, twórczości, o pasjach i ideach.

Album „w drodze” to podsumowanie roku Andrzeja Strumiłły, ale jak podkreślają wydawcy książki, to nie jest podsumowanie pracy twórczej, bo ta cały czas trwa. Henryk Kudela z SISK „Nad Czarną Hańczą” we wstępie do publikacji pisze o Profesorze tak:
… chce nam jeszcze tyle powiedzieć… pozostawić po sobie dzieła, które będą wieczne… Trudno nadążyć za Andrzejem Strumiłłą. Przyśpiesza, tworzy coraz szybciej, więcej i lepiej …”

 

Decyzję o ustanowieniu roku 2017 Rokiem Profesora Strumiłły Sejmik Województwa Podlaskiego podjął 30 listopada 2016r. W uzasadnieniu podkreślano, jak ważną postacią w budowaniu tożsamości, kultury i historii województwa podlaskiego jest Andrzej Strumiłło.

"Ustanowienie roku 2017 rokiem profesora Andrzeja Strumiłły w województwie podlaskim będzie znakomitym uczczeniem jubileuszu 90. rocznicy tego wybitnego, wszechstronnego artysty oraz stanowić będzie doskonałe uhonorowanie jego zasług dla kultury narodowej" – czytamy.
Uroczysta inauguracja patronatu odbyła się 27 lutego 2017 r. podczas XXXIII Sesji Sejmiku Województwa Podlaskiego.

ak 

 

Czytaj też: Rok Andrzeja Strumiłły

facebook