Dodana: 27 lipiec 2018 12:54

Zmodyfikowana: 27 lipiec 2018 12:55

Tykocin: Wielkie otwarcie Królewskiego Śpiewania

Urokliwe miejsce, wspaniałe recitale, niezwykła atmosfera - tak w skrócie można podsumować pierwszy dzień Festiwalu Królewskie Śpiewanie w Tykocinie. To wydarzenie organizowane w urokliwej scenerii tykocińskiego Alumnatu, od sześciu lat gromadzi rzesze wielbicieli gromadzi wielbicieli muzyki. Pomysłodawcą i głównym realizatorem wydarzenia jest Radio Nadzieja. W tegorocznym koncercie inaugurującym Festiwal wziął też udział członek zarządu województwa podlaskiego Stefan Krajewski.

Ilustracja do artykułu Królewskie śpiewanie (4).JPG

Na pierwszy dzień Festiwalu złożyły się  recital Doroty Osińskiej oraz wyjątkowa impresja muzyczna przygotowana przez dyrektora artystycznego Festiwalu, prof. Andrzeja Nanowskiego, zrealizowana zaś przez niego wspólnie z sopranistką Magdaleną Molendowską i skrzypaczką Martą Nanowską, mającą na swoim koncie współpracę z takimi muzykami jak Sting czy Jean-Michel Jarre.

Festiwal został zainaugurowany koncertem „Kalejdoskop uczuć – kobieta i muzyka”, będącym próbą ukazania emocjonalnego bogactwa kobiecych serc. Aby to uczynić, prof. Andrzej Nanowski, jego córka Marta i Magdalena Molendowska posłużyli się między innymi repertuarem najwybitniejszych polskich kompozytorów, z Moniuszką, Szymanowskim i Chopinem na czele. Dzięki temu zrealizowany został drugi ważny cel koncertu – przypomnienie i podkreślenie trwającego przecież Jubileuszu 100 lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Na bis artyści wykonali Czardasza Silvy z operetki „Księżniczka Czardasza”.

 

Drugi koncert, zrealizowany w zupełnie innym klimacie, również okazał się wielkim sukcesem. Na scenie zaprezentowała się Dorota Osińska, osoba o wyjątkowej osobowości scenicznej, nabywająca warsztatu aktorskiego w warszawskim Teatrze Rampa, oklaskiwana już między innymi w Kanadzie, Niemczech i Francji. Artystka wielokrotnie nawiązywała swobodny dialog z publicznością, podkreślając, jak budująco wpływa na nią aura tykocińskiego Alumnatu i całego Festiwalu. Zaskakiwała, ale i sama została zaskoczona niezapowiedzianą obecnością na scenie dyrektora programowego Radia Nadzieja ks. Tomasza Trzaski, który oficjalnie zaprosił ją do udziału w kolejnej edycji Festiwalu Królewskie Śpiewanie. Uczynił to w imieniu swoim oraz ks. Tomasza Olszewskiego, dyrektora rozgłośni. Bis Doroty Osińskiej był jednym z najdłuższych w historii festiwalu. Artystka wykonała w nim utwory takich legend jak chociażby Eva Cassidy. Na gitarze i ukulele towarzyszył jej Paweł Stankiewicz.

 

Warto przypomnieć, że koncerty Doroty Osińskiej oraz prof. Andrzeja Nanowskiego wraz z córką Martą Nanowską i sopranistką Magdaleną Molendowską to wielkie otwarcie czterodniowego Festiwalu w Tykocinie. Wydarzenie potrwa do niedzieli( 29 lipca).
Piątek będzie dniem musicalu, ale na dziedzińcu zabytkowego Alumnatu wybrzmi też liryka w wykonaniu Macieja Miecznikowskiego.

 

Pomysłodawcą i realizatorem wydarzenia jest Radio Nadzieja we współpracy ze sponsorami, partnerami projektu i mecenasami, na czele z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowym Centrum Kultury. Ogromnym wsparciem i gościnnymi progami służy tykociński Alumnat, a także parafia p.w. Trójcy Przenajświętszej w Tykocinie oraz władze miasta.

 

Źródło: www.wzasiegu.pl 

oprac.ak
fot.Radek Choiński

facebook