Dodana: 29 sierpień 2018 11:06

Zmodyfikowana: 29 sierpień 2018 11:11

Tegoroczny Wschód Kultury zakończy w Białymstoku Inny Wymiar

Festiwal rozpocznie się już w czwartek, 30 sierpnia i potrwa do 2 września. Podczas festiwalu swoją twórczość zaprezentują artyści wywodzący się z różnych narodowości i kultur, również tych, które współtworzyły w przeszłości historię i kulturę regionu. W tym roku w Białymstoku pojawią się twórcy m.in. z Izraela, Armenii, Gruzji, Rumunii, Białorusi, Litwy, Austrii, Szwajcarii, Chin i Japonii. W programie znajdzie się kilkadziesiąt wydarzeń: koncertów, wystaw, spektakli, filmów, warsztatów, instalacji i pokazów mody, podzielonych tradycyjnie na sześć wymiarów. Koordynatorem festiwalu jest Białostocki Ośrodek Kultury.

Ilustracja do artykułu Inny Wymiar 2018.jpg

Inny Wymiar Muzyki to m.in.: koncert ECHOES z udziałem międzynarodowego tria Hang Em High, chińskiego muzyka Guo Gana i japońskiej artystki Fumie Hihara; koncert Polska, Armenia, Gruzja, podczas którego wystąpią Kapela ze Wsi Warszawa, Dogma i Folk Band Bani; muzyczny performance 100 minut/One hundred minutes gruzińskiego kolektywu artystycznego Bouillon Group i spektakl muzyczno-teatralny do piosenek legendarnego projektu Narodny Albom.

W ramach Innego Wymiaru Sztuki można będzie zobaczyć wystawy: Foto splendid Costică Acsinte „rumuńskiego Augustisa”, dokumentującego życie w Rumunii w latach 1930-1950, Własne historie białoruskiej fotografki Maryny Batsiukovej, czy Początek Huberta Czerepoka. Odbędą się także warsztaty fotografii organicznej i happening Foto-Lab-Lodówka, podczas którego sprzęt AGD zostanie zamieniony w aparat fotograficzny.

Inny Wymiar Teatru to spektakl Cemach Malenki Theater z Izraela, historia Nachuma Dawida Cemacha, który 100 lat temu założył w Białymstoku teatr HaBima; spektakl taneczny Pupile (premiera!), łączący technikę tańca współczesnego i dworski balet figuratywny, oparty na muzyce Jeana-Baptisty Lully’ego, twórcy francuskiej opery narodowej; Hamlet Mohylewskiego Obwodowego Teatru Lalek z Białorusi; Kukrzysko (premiera!) Marii Żynel i Pauli Czarneckiej oraz Pozory (premiera!) Teatru Czrevo, monodram inspirowany postacią XIX-wiecznej poetki rosyjskiej Julii Żadowskiej.

Inny Wymiar Filmu zaprosi widzów w tym roku do Rumunii. Do filmu Manasses (1925) w reż. Jeana Mihaila zagra na żywo Danaga, artysta łączący w swojej muzyce jazz, funk, hip-hop, house, techno i rumuński folklor. Białostoczanie zobaczą także filmy Zabliźnione serca, według powieści Maxa Blechera oraz Licu. Rumuńska historia, skomplikowaną historię Rumunii opowiedzianą przez pryzmat życia 92-letniego mężczyzny.

W ramach Innego Wymiaru Społeczności artystki Maria Żynel i Julita Charytoniuk zaproszą białostoczan na muzyczny spacer Kawałki (z) miasta, można będzie wybrać się także na kolejny spacer edukacyjny z cyklu Znikające miejsca i ludzie, zajrzeć do galerii niezwykłych rowerów Adriana Łucejki oraz do strefy familijnej na Rynku Kościuszki.

Festiwal dopełni Inny Wymiar Mody – pokazy autorskich projektów artystów z Kazachstanu i Polski. W Białymstoku swoje kolekcje pokażą: Zeken Moda, Jacob (Jakub Bartnik) i Aneta Popławska.

Pliki do pobrania

facebook