Dodana: 22 listopad 2018 09:54

Zmodyfikowana: 22 listopad 2018 09:54

Srebro nie Złoto i Polka Niepodległa

Kto otrzyma statuetkę IV edycji Konkursu SREBRO NIE ZŁOTO? Wszystko okaże się w najbliższy piątek, podczas uroczyste gali 23 listopada w Książnicy Podlaskiej. W tym roku do konkursu nadesłano 64 prace. Podczas gali zaprezentowane zostaną nagrodzone wiersze i fragmenty prozy a także tomik z laureatami III edycji konkursu..

Ilustracja do artykułu statuetka 2.jpg

Już po raz czwarty zaprosiliśmy seniorów,  piszących prozą lub wierszem, do wzięcia udziału w Konkursie SREBRO NIE ZŁOTO. W tej edycji motywem przewodnim jest województwo podlaskie, jego historia, współczesność, mieszkańcy, piękno przyrody.


Ale to nie wszystko. W tym roku, z inicjatywy społecznej „100-lecia Kobiet”, do Konkursu  wprowadzono kategorię specjalną „Polka Niepodległa”. Mogą w niej wziąć udział wszyscy chętni bez względu na wiek. Każdy może nadesłać dwa utwory, prezentujące niezwykłe Kobiety Podlasia, z przeszłości oraz współczesności,  zarówno te znane, jak i spotykane na codziennych życiowych ścieżkach. W ten sposób pragniemy przypomnieć, że w naszym państwie, jako jednym z pierwszych w Europie, kobiety uzyskały prawa publiczne. Od 1918 roku mogły nie tylko brać udział w wyborach, ale  również same startować na stanowiska publiczne, dzięki czemu zaczęły oficjalnie funkcjonować w sferze publicznej.
- Przez nasz Konkurs chcemy pokazać także  sytuację kobiet we współczesnej Polsce, podkreślić ich potencjał, zdolności i wiedzę, której społeczeństwo nie potrafi jeszcze w pełni wykorzystać - podkreśla Bożena Bednarek ze Stowarzyszenia Szukamy Polski

 

Najlepsze utwory będą nagrodzone i opublikowane. Wyniki Konkursu Srebro nie Złoto, oraz kategorii specjalnej:„Polka Niepodległa” zostaną ogłoszone podczas uroczystej gali w Książnicy Podlaskiej 23listopada 2018 r. o 13.00 w Książnicy Podlaskiej i.. Łukasza Górnickiego w Białymstoku (sala Audytorium VI piętro). 
Kapituła konkursowa pracowała pod przewodnictwem Doroty Sokołowskiej z Polskiego Radia Białystok.

 

Laureaci Konkursu otrzymają upominki i dyplomy. Nagrodzone i wyróżnione prace zostaną opublikowane na stronie podlaskisenior.pl oraz w wydawnictwie książkowym w 2019 roku.

 

Organizatorzy IV edycji Konkursu to: Redakcja Podlaski Senior i Stowarzyszenie Szukamy Polski,  Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku, Polskie Radio Białystok oraz Fundacja „Sąsiedzi”.


Projekt dofinansowany jest ze środków województwa podlaskiego i Miasta Białystok 

źródło: Stowarzyszenie Szukamy Polski 

facebook