Dodana: 30 sierpień 2017 14:37

Zmodyfikowana: 30 sierpień 2017 14:37

Przed nami piąta edycja festiwalu Wschód Kultury/Inny Wymiar

W ciągu czterech festiwalowych dni, od 31 sierpnia do 3 września, w ramach sześciu wymiarów odbędzie się kilkadziesiąt wydarzeń: koncerty, spektakle, pokazy mody, wystawy, film z muzyką na żywo, rodzinne warsztaty i potańcówka! Do Białegostoku przyjadą artyści z Gruzji, Armenii, Stanów Zjednoczonych, Jemenu, Izraela, Słowenii, Białorusi, Ukrainy, Litwy, Rosji, Syrii i Polski.

Ilustracja do artykułu Inny Wymiar_baner.jpg

Inny Wymiar Muzyki zapowiada się w tym roku imponująco! Na Rynku Kościuszki wystąpią zespoły A-WA (Izrael/Jemen),  Warsaw Afrobeat Orchestra, The Ufoslavians (Słowenia) i Dzikie Jabłka. Duże emocje wzbudza występ gruzińskiego Tria Mandili i przedstawiciela rosyjskiej sceny elektronicznej, zespołu Oligarkh. W Białymstoku usłyszymy także T’ien Lai, Adama Frankiewicza i Miss God. Pieśni Piękne wykonają ludowe pieśni z pogranicza miejsko-wiejskiego W srebrze cały świat na opak, a Ola Bilińska zaprezentuje swój premierowy projekt Studnia / Šulinys / A Well, do którego zaprosiła trzy Litwinki, siostry Lauksminę, Domakinję i Ramintę Krisciunaite. Przy Pałacu Branickich odbędzie się koncert Muzyka w Ogrodach Branickiego z dziełami G. F. Hӓndla Muzyka na wodzie i Muzyka sztucznych ogni, zaś w przestrzeni Wielkiej Synagogi w Tykocinie Noc Nigunów zaprezentują Vocal Varshe i Adeb Chamoun. Wielką gratką jest także całonocne spotkanie z muzyką eksperymentalną, ambientalną i techno w ramach Taste The East.

Inny Wymiar Filmu
zabierze widzów w podróż do Armenii. Do najsłynniejszego ormiańskiego filmu Zare (1926), uważanego za jeden z pierwszych obrazów przedstawiających życie Kurdów i Jazydów, zagra ormiańsko-amerykański artysta Bei Ru! Artysta znany jest z bardzo udanych miksów rytmów Bliskiego Wschodu z elektroniką i żywymi instrumentami, współtworzył także ścieżkę dźwiękową do stylowego irańskiego westernu wampirzego A Girl Walks Home Alone At Night.

W ramach Innego Wymiaru Sztuki można będzie zobaczyć cztery wystawy: wystawę ukraińskiego kolektywu artystycznego Open Group Ze względu na okoliczności; Uwaga! Granica, dotyczącą problemów z przekraczaniem granic poza Strefą Schengen; otwartą niedawno wystawę Sąsiedzi wyjechali do Treblinki, której towarzyszyć będzie spotkanie z artystami i promocja katalogu z udziałem Andy Rottenberg, Krystyny Piotrowskiej, Ewy Rogalewskiej i Krzysztofa Godlewskiego oraz prezentację zdjęć Davita
Hakobyana, osobistego fotografa prezydenta Republiki Armenii – Historie z podróży.

Inny Wymiar Społeczności
to prezentacja kuchni ormiańskiej przez Dianę Volokhovą, finalistkę drugiej edycji polskiego MasterChef'a; promocja albumu z przedwojennymi zdjęciami Białystok w migawce fotograficznej; warsztaty rodzinne nad rzeką Białą i strefa wydarzeń familijnych Bliscy sąsiedzi – mozaika kultur na Rynku Kościuszki; spacer edukacyjny Znikające miejsca i ludzie oraz potańcówka miejska z zespołem Live Orkiestra.

Pięć spektakli złoży się na tegoroczny Inny Wymiar Teatru: spektakl Polskiego Teatru Tańca Gorycz, Niebieska-Niebieska / Siniaja-Siniaja Mohylewskiego Obwodowego Teatru Lalek, Puszczańskie Opowieści Kooperacji Flug, spektakl Pudełko neTTheatre – Teatru w sieci powiązań i Centrum Kultury w Lublinie, a także Baśń o Curlonisie Teatru Aurora z Puńska.

Ostatnim wymiarem i zarazem ostatnim, bardzo efektownym festiwalowym wydarzeniem będzie Inny Wymiar Mody. Swoje kolekcje pokażą projektanci z Ukrainy i Polski: Mykytyuk & Yatsentyuk, Vladislav Osipov, Barbara Piekut i Wojciech Bokłago de Bof .
Udział we wszystkich wydarzeniach pod szyldem Wschodu Kultury jest bezpłatny (na niektóre obowiązują bezpłatne wejściówki) – impreza objęta jest patronatem programu Kultura Dostępna.
Zapraszamy!

 

Program Festiwalu w załączeniu

Więcej informacji: 
www.wschodkultury.eu
www.innywymiar.bialystok.pl 
www.bok.bialystok.pl 
www.facebook.com/wschodkultury 


Pliki do pobrania

facebook