Dodana: 17 maj 2018 09:01

Zmodyfikowana: 17 maj 2018 12:53

Sejneńskie Pogranicze z Europejską Nagrodą Kultury Księżniczki Małgorzaty

W środę, 16 maja 2018, w teatrze Stadsschouwburg w Amsterdamie odbyła się ceremonia wręczenia Europejskiej Nagrody Kultury Księżniczki Małgorzaty, przyznawanej przez Europejską Fundację Kultury. Jednym z laureatów Nagrody jest Ośrodek „Pogranicze - Sztuk, Kultur, Narodów”

Ilustracja do artykułu 538x0.jpg

Nagroda, której fundatorką jest Małgorzata Księżniczka Niderlandów, przyznawana jest za tworzenie kultury przyczyniającej się do pozytywnych zmian w Europie. Każdego roku wyróżnione zostają osoby lub organizacje, które poprzez różne formy ekspresji artystycznej i filozoficznej refleksji kształtują postawy wspólnotowości i otwartości w Europie.

- Ta nagroda jest za odwagę tworzenie kultury obywatelskiej, jest nagrodą dla mieszkańców Sejn i polsko-litewskiego pogranicza za wspólną pracę artystyczną i edukacyjną, która budowała nowoczesne dzieło artystyczne na fundamencie pamięci, tradycji i doświadczeń ludzi pogranicza – mówił współzałożyciel i dyrektor Ośrodka Pogranicze Krzysztof Czyżewski - Ogromnie się cieszę, że przyjechała do Amsterdamu wielopokoleniowa Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego, która symbolicznie reprezentuje całą społeczność naszej małej ojczyzny.

W uroczystości wręczenia Nagrody Księżniczki Małgorzaty uczestniczył Wicemarszałek Województwa Podlaskiego Maciej Żywno. 
Na spotkaniu z Europejską Fundacją Kultury dziękował za to prestiżowe wyróżnienie przyznane Ośrodkowi Pogranicze.

-  To są wyjątkowi ludzie, którzy potrafią budować mosty miedzy ludźmi, miedzy narodami, miedzy instytucjami i dla naszego regionu są wartościowym skarbem, wartością. To wyróżnienie to sygnał także dla samorządu województwa, że wspieranie Ośrodka to odpowiedni kierunek budowania także naszej tożsamości - podkreślał wicemarszałek. 

Nagrodę Zespołowi Pogranicza oraz drugiemu tegorocznemu laureatowi - Forensic Architecture - wręczy była przewodnicząca Europejskiej Fundacji Kultury, Jej Wysokość Księżniczka Niderlandów Małgorzata. Podczas ceremonii wystąpi Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego oraz zaprezentowany zostanie krótki film o działalności Pogranicza przygotowany przez EFK specjalnie na tę okazję.

Uroczystość wręczenia nagród poprzedził całodniowy cykl debat i warsztatów (15 maja), w których udział wzięło około 100 osób, reprezentujących organizacje należące do sieci współpracy EFK. Uczestnicy wspólnie poszukiwali m.in. odpowiedzi na pytania o to, jakie działania należy podejmować w kulturze w obliczu wyzwań, przed którymi staje współczesna Europa. Spotkanie pod nazwą „Challenge” [Wyzwanie] toczyło się w trzech blokach tematycznych: Alternatywne Rozwiązania Systemowe, Społeczeństwo Obywatelskie oraz Równość i Różnorodność. Tego samego dnia - 15 maja - odbył się również koncert Orkiestry Klezmerskiej Teatru Sejneńskiego w amsterdamskim teatrze Podium Mozaiek.

 

 

facebook