Dodana: 9 sierpień 2017 09:18

Zmodyfikowana: 9 sierpień 2017 09:18

Ogólnopolskie Prezentacje Kultur Mniejszości Narodowych i Etnicznych „XXVII Muzyczne Dialogi nad Bugiem”

Zakończyły się Ogólnopolskie Prezentacje Kultur Mniejszości Narodowych i Etnicznych „XXVII Muzyczne Dialogi nad Bugiem”. Festiwal odbył się pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Podlaskiego

Ilustracja do artykułu DSC_0761.jpg


Pierwszy dzień, 5 sierpnia, rozpoczął się konferencją popularno-naukową w Ośrodku Dziejów Ziemi Mielnickiej. W tym roku odbyła się już VII edycja konferencji „Gawędy o kulturach”.

W tym dniu w przepięknej nadbużańskiej scenerii amfiteatru Topolina rozbrzmiewały dźwięki muzyki: cygańskiej, białoruskiej, ukraińskiej, rosyjskiej, gruzińskiej, skandynawskiej oraz romskiej. Młodsi i starsi, miłośnicy nastrojowej muzyki i ostrzejszego grania – każdy mógł znaleźć coś dla siebie.

Koncerty zaczęły miejscowe zespoły. Na scenie zaśpiewali: Nowina z Moszczony Królewskiej oraz Wrzosy z Wilanowa. Zaprezentowały znane i lubiane w gminie Mielnik utwory. Po tych występach zespół JAQ QUINTET przeniósł publiczność w klimaty muzyki cygańskiej. Po nich na scenie zaprezentowała się młoda artystka ULIASHA, która wykonała autorski program „Muzyka rosyjska w moim polskim sercu”. Wieczorem wszystkich zebranych przywitali wójt gminy Mielnik, Eugeniusz Wichowski wraz z Marszałkiem Województwa Podlaskiego Jerzym Leszczyńskim, Starostą Powiatu Siemiatyckiego Janem Zalewskim oraz Pełnomocnikiem Wojewody Podlaskiego do spraw mniejszości narodowych i etnicznych Wojciechem Przygońskim i dyrektorem Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Mielniku Michał Baranowski.

Towarzyszyli im przedstawiciele delegacji zaprzyjaźnionego z nami samorządu – gminy Tarnów. Po oficjalnym otwarciu na scenie zagościł zespół z Ukrainy JORYJ KŁOC. Na scenie nastąpił wybuch czystej energii, którą wchłaniali słuchacze i nie mogli się nią nasycić. Na zakończenie wszyscy mogli bawić się na zabawie tanecznej prowadzonej przez zespół PRYMAKI, którego nie trzeba było przedstawiać.

Drugiego dnia na scenie zaprezentowały się zespoły z gminy Mielnik, Mielniczanie z Mielnika oraz Krynica z Radziwiłłówki. Występy tych zespołów zostały nagrodzone gromkimi brawami. Następnie na scenie zaprezentował się Zespół Pieśni Białoruskiej „MAŁANKA”. Po tym występie na scenie pojawiły się dziewczyny z Trójmiasta, a mianowicie zespół LABORATORIUM PIEŚNI. Dziewczyny zaprezentowały utwory w języku białoruskim, ukraińskim, gruzińskim i skandynawskim. Na zakończenie drugiego dnia festiwalu wystąpił zespół romski ROMANCA z Olsztyna.

Przez dwa dni dzieci odwiedzające teren koncertów miały też okazję skorzystania z licznych rozrywek proponowanych przez dmuchane miasteczko oraz skorzystać z atrakcji, które przygotował sponsor główny GAZ SYSTEM S.A, a mianowicie mini plac zabaw, gry animacyjne oraz maskotki wiewiórek, z którymi można było zrobić sobie zdjęcia.

facebook