Dodana: 21 maj 2018 14:02

Zmodyfikowana: 21 maj 2018 14:04

Noc Muzeów 2018 za nami – kolejki do kultury

Kolejna edycja Nocy Muzeów za nami. Jak co roku wydarzenie przyciągnęło do podlaskich instytucji kultury rzesze odwiedzających. Czasem, aby zobaczyć niektóre ekspozycje, trzeba było sporo poczekać w kolejce. Jak choćby w tej do Muzeum Podlaskiego, gdzie tłumy przyciągnęła wystawa sztuki biedermeieru.

Ilustracja do artykułu 0x0 (2).jpg

W Białymstoku można było odwiedzić m.in. Muzeum Podlaskie,  Białostocki Teatr Lalek,  Galerię Arsenał, Muzeum Wojska, w Białymstoku czy Muzeum Pamięci Sybiru. Swoje propozycje przygotował także Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet w Białymstoku, Archiwum i Muzeum Archidiecezjalne.
Sporo się też działo też w instytucjach kultury w Łomży, Suwałkach, Tykocinie, Drozdowie czy w Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu.  

Dla miłośników przyrody atrakcje przygotowały parki krajobrazowe – Knyszyński i Wigierski. Goście  Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej zwiedzali prawdziwą leśną bimbrownię pod przewodnictwem aktora BTL Ryszarda Dolińskiego. Natomiast w Książnicy Podlaskiej można było m.in. posłuchać opowieści o życiu towarzyskim przedwojennych elit Białegostoku

Po raz pierwszy Noc Muzeów odbyła się w Berlinie w 1997r. Wydarzenie od razu zyskało rzesze sympatyków. W Polsce po raz pierwszy Noc Muzeów odbyła się w 2003 r. w poznańskim  Muzeum Narodowym. Z roku na rok co raz więcej miast organizowało wydarzenie - w 2017r.

Ze względu na sukces tej imprezy kolejne miasta zaczęły je powielać. W Polsce pierwszą Noc Muzeów zorganizowano w 2003 r. w Muzeum Narodowym w Poznaniu. Z roku na rok organizatorów Nocy Muzeów przybywało... W 2017 r udział w NM zgłosiły 233 instytucje zapowiadając 300 wydarzeń.

Formuła wydarzenia polega na tym, że uczestnicy w ciągu kilku nocnych godzin zwiedzają różne instytucje i placówki, które często przygotowują szereg atrakcji specjalnie na ten jeden wieczór.

ak

fot.: UM Białystok, Muzeum Podlaskie, Galeria Arsenał

facebook