Dodana: 8 wrzesień 2018 16:40

Zmodyfikowana: 8 wrzesień 2018 18:09

Gdzie są twoje szklane domy - czyli Narodowe Czytanie na Rynku Kościuszki w Białymstoku

Fragmenty „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego i teksty z Antologii Niepodległości to lista lektur tegorocznego Narodowego Czytania, edycji wyjątkowej, bo odbywającej się w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W sobotę, 8 września na Rynku Kościuszki w Białymstoku „Przedwiośnie” oraz wybrane teksty z Antologii Niepodległości czytali politycy i samorządowcy, aktorzy i pracownicy jednostek kultury, młodzi i starsi, kobiety i mężczyźni.

Ilustracja do artykułu Przedwiośnie Narodowe Czytanie 2018 (40).JPG

 

W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych, świata kultury, mieszkańcy Białegostoku oraz województwa podlaskiego. Fragmenty lektur czytali m.in. zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki, pełnomocnik wojewody Roman Czepe, dyrektor WOAK-u Cezary Mielko, zastępca dyrektora Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego Edyta Jurkiewicz, dyrektor Muzeum Podlaskiego Andrzej Lechowski. Czytaniu towarzyszyły występy artystyczne Kurpi Zielonych oraz wspólny Polonez. W namiotach Książnicy Podlaskiej i Opery i Filharmonii Podlaskiej dzieci mogły wziąć udział w przygotowanych specjalnie z myślą o nich zajęciach plastycznych (tworzenie bukietów kwiatowych z wstążek i papieru oraz zakładek do książek, układanie puzzli przedstawiających symbole narodowe, tworzenie kotylionów).Głównym koordynatorem akcji Narodowe Czytanie w Białymstoku była Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego.

Współorganizatorami wydarzenia byli: Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego, Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki, Muzeum Podlaskie w Białymstoku, Opera i Filharmonia Podlaska – Europejskie Centrum Kultury, Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury oraz Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej.

 

 

facebook