Dodana: 20 październik 2021 15:33

Zmodyfikowana: 17 listopad 2021 14:27

Muzealne Imperium Wiedzy

Muzeum Podlaskie w Białymstoku zaprasza wszystkich, którzy lubią wiedzieć, pytać i odkrywać. Z myślą o ciekawych sztuki i historii, pracownicy instytucji przygotowali specjalną ofertę edukacyjną skierowaną do dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów. Szczegóły „Muzealnego Imperium Wiedzy” – bo tak nazywa się pakiet propozycji, zaprezentowano w środę, 20 października.

Kobieta przed mikrofonem udziela wywiadu

Jak informował Waldemar Wilczewski, dyrektor placówki, oferta powstała na bazie dotychczasowych propozycji edukacyjnych Muzeum, ale znalazły się w niej też elementy zupełnie nowe. Dodał, że nie jest to zamknięta formuła i w razie potrzeby propozycje będą zmieniane bądź rozwijane.

Dla każdego coś ciekawego

„Muzealne Imperium Wiedzy” to szeroki zakres różnego rodzaju zajęć edukacyjnych skierowanych do wszystkich grup wiekowych. Odbiorców podzielono na trzy kategorie.

Pierwszą z nich są „Władcy przyszłości”, czyli przedszkolaki i uczniowie szkół podstawowych, którzy dopiero poznają świat muzealny.

- Chcemy im pokazać, że muzeum jest przestrzenią bezpieczną i przyjazną, że mogą tu przyjść i przeżyć przygodę, coś stworzyć i czegoś nowego się dowiedzieć – mówiła Joanna Januszkiewicz z Muzeum Podlaskiego.

Kolejna grupa to „Królowie teraźniejszości” – młodzież ze szkół ponadpodstawowych, bo jak podkreślali autorzy projektu, to do nich właśnie należy „tu i teraz”. Oferta skierowana do nich została przygotowana z myślą o przeprowadzaniu specjalnych lekcji w Muzeum, co stanowić może uzupełnienie podstawy programowej.

Trzecią grupą są dorośli, nie tylko seniorzy, ale też studenci i po prostu osoby dojrzałe, które mogą przyjść do muzeum i tu rozwijać swoje zainteresowania, ale też poszukiwać pasji.

Wspólna praca

Do pracy nad propozycjami zawartymi w „Muzealnym Imperium Wiedzy” zostali zaangażowani edukatorzy z wszystkich siedmiu oddziałów Muzeum Podlaskiego. Dlatego, jak zaznaczyła Joanna Januszkiewicz, przygotowana oferta wzajemnie się uzupełnia.

Ciekawe propozycje przygotowało Muzeum w Tykocinie, które ze względu na swój charakter skupia się przede wszystkim na prezentowaniu kultury żydowskiej. Jak mówiła Olimpia Skieterska z tykocińskiego oddziału Muzeum Podlaskiego, dla wielu uczestników może być to pierwsza wizyta w synagodze. Będzie tam można zobaczyć żydowskie przedmioty liturgiczne, dotknąć tałesu, przymierzyć jarmułkę, czy przyjrzeć się najważniejszej księdze judaizmu - Torze.

To nie wszystko. W tykocińskiej synagodze będą koncerty muzyki żydowskiej, wieczory poetyckie, a dla młodszych - muzealne śledztwa. Wśród propozycji nie zabraknie też tych związanych z najdawniejszą historią Tykocina.

Wszystkiego o rzeźbie będzie można dowiedzieć się w Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego.

- To miejsce niezwykle urokliwe, bo mieszczące się w XIX-wiecznej wilii, ale też jedyne muzeum całkowicie poświęcone rzeźbie. Możemy tu oglądać nie tylko rzeźby Alfonsa Karnego, ale też cały proces tworzenia podejrzeć „od kuchni” – mówiła Anna Malesińska z Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego.

Tu zajęcia dla dorosłych odbywają się w soboty, natomiast niedziela należy do najmłodszych uczestników.

Misja Muzeum

W każdym z oddziałów będą też prowadzone spotkania pn. „Misja Muzeum”. To nic innego jak przygotowanie najmłodszych do poruszania się w przestrzeni muzealnej. Dzieci dowiedzą się co w muzeum wolno, a czego nie wypada. Otrzymają też dawkę wiedzy teoretycznej, m.in. poznają różnicę pomiędzy wystawą stałą a czasową. Nie zabraknie też warsztatów m.in.: przygotowania ekspozycji muzealnej.

Zajęcia z „Muzealnego Imperium Wiedzy” będą prowadzone też w innych oddziałach Muzeum Podlaskiego: Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy, Muzeum Ikon w Supraślu, Muzeum Historycznym i Muzeum Obojga Narodów w Bielsku Podlaskim.

Szerzej o propozycjach w ramach Muzealnego Imperium Wiedzy można przeczytać w załączonej publikacji.


Opiekunem merytorycznym projektu jest Krystyna Stawecka, zastępca dyrektora Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, jednostki Samorządu Województwa Podlaskiego.  

Aneta Kursa
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Paulina Dulewicz

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook