Dodana: 10 styczeń 2022 09:00

Zmodyfikowana: 10 styczeń 2022 10:11

Kuratorskie oprowadzanie po wystawie Taniec życia | taniec śmierci

To już ostatnia okazja do zwiedzenia wystawy pod wnikliwym okiem jej opiekuna. Na tę szczególną formą spotkania ze sztuką Muzeum Podlaskie zaprasza w niedzielę 16 stycznia o godz. 16.00 do białostockiego Ratusza. Ekspozycja czasowa Taniec życia | taniec śmierci została przygotowana w związku z 250. rocznicą śmierci Jana Klemensa Branickiego.

Napis Taniec życiaTaniec śmierci. Jezus Chrystus na krzyżu, Pod rzyżem modlący się Jan Klemens Branicki.

Po oprowadzaniu kuratorskim odbędzie się promocja katalogu oraz panel dyskusyjny poświęcony wystawie, w którym kuratorki przybliżą kulisy i tajniki jej powstawania. Podczas spotkania publikację będzie można nabyć w promocyjnej cenie.

Taniec życia | taniec śmierci 8 października 2021 – 31 stycznia 2022

Od śmierci przedstawiciela rodu Branickich herbu Gryf, Jana Klemensa Branickiego, minęło 250 lat. Jest to pretekst, a zarazem bardzo dobra okoliczność do ekspozycji niepokazywanych wcześniej pamiątek, dokumentów oraz zabytków archeologicznych związanych z Hetmanem.

ŻYCIE | Jan Klemens Branicki, jeden z najzamożniejszych ówcześnie magnatów i fundator miasta Białegostoku, prowadził aktywną działalność w wielu dziedzinach. Dzięki swojej pozycji oraz koneksjom rodzinnym był związany z najważniejszymi postaciami ówczesnej Polski i Europy, artystami i politykami. Izabela Branicka z Poniatowskich, żona Hetmana, siostra ostatniego króla Polski, angażowała się nie tylko w życie miasta, ale i politykę kraju.

Historia Hetmana, jaką znamy, pomogła kuratorkom zbudować wystawę Taniec życia | Taniec śmierci. Wystawa podkreśla najważniejsze wartości baroku, a za tym wartości sarmaty, jakim niewątpliwie był Jan Klemens Branicki.

ŚMIERĆ | Śmierć, codzienna towarzyszka życia obywateli nowożytnego społeczeństwa polskiego, stała się jedną z ważniejszych idei sarmackiego „kosmosu”.

Sama ekspozycja może być odbierana na wielu płaszczyznach i skłaniać do osobistej refleksji. Jej dwie zasadnicze części to ŻYCIE i ŚMIERĆ. Ten prosty podział jest dość wymowny, bo to właśnie ŻYCIE i ŚMIERĆ razem trwają, wirują obok siebie w „tańcu". Tworząc to zestawienie, chcemy pokazać, że ludzie baroku żyli ze świadomością przemijania. Śmierć „towarzyszyła” im na co dzień, zajmując istotne miejsce w kulturowym systemie wartości. A najbardziej wymowny w tym kontekście jest danse macabre, topos wyrażający uniwersalność śmierci, wobec której wszyscy jesteśmy równi.

  • Zabytki pochodzą ze zbiorów:
    Muzeum Podlaskiego w Białymstoku
    Muzeum Okręgowego w Rzeszowie
    Muzeum Okręgowego w Toruniu
    Muzeum Archidiecezjalnego w Białymstoku
    Muzeum Diecezjalnego w Drohiczynie
    Muzeum Diecezjalnego w Siedlcach
    Archiwum Ojców Karmelitów na Piasku w Krakowie
    Klasztoru Ojców Dominikanów w Krakowie
    Klasztoru Znalezienia Krzyża Świętego Zakonu Braci Mniejszych
    Konwentualnych w Kalwarii Pacławskiej 
    Parafii i Kościoła Rzymskokatolickiego pw. Św. Jana Chrzciciela
    i Św. Szczepana Męczennika w Choroszczy
    Parafii i kościoła Trójcy Przenajświętszej w Tykocinie
    Parafii i kościoła Wszystkich Świętych w Krakowie
    Kolekcjonera Bogdana Steinhoffa z Tarnowa
    Rodziny Sękowskich

Wystawa Taniec życia | taniec śmierci odbywa się pod Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Podlaskiego Artura Kosickiego. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

źródło: Muzeum Podlaskie w Białymstoku
oprac.: Aneta Kursa

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook