Dodana: 6 grudzień 2017 10:04

Zmodyfikowana: 7 grudzień 2017 09:03

Leon Tarasewicz laureatem Nagrody im. Jerzego Giedroycia

Laureatem tegorocznej Nagrody im. Jerzego Giedroycia dziennika "Rzeczpospolita" został prof. Leon Tarasewicz – światowej sławy artysta z Walił, wykładowca warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Ilustracja do artykułu tarasewicz male.jpg

Nagroda została przyznana po raz siedemnasty – „za działalność zgodną z polską racja stanu, którą jest porozumienie z narodami Europy Środkowo-Wschodniej”. W tym roku nominowano do niej siedmioro kandydatów, „którzy twórczo kontynuują przesłanie redaktora naczelnego „Kultury” i twórcy Instytutu Literackiego w Paryżu – wizję naszego regionu rozwijającego się w zgodzie i w ramach suwerennych państw”.

Kapituła przyznała dwie równorzędne Nagrody i jedno wyróżnienie. Pierwszy z laureatów, Andrzej Sulima Kamiński to historyk, profesor katolickiego Uniwersytetu Georgetown w Waszyngtonie, który propaguje na świecie wiedzę o obywatelskiej wspólnocie wielu narodów, jaką była I Rzeczpospolita. Drugi Laureat - Leon Tarasewicz, malarz, profesor nauk plastycznych, od lat zaangażowany w budowę porozumienia między Polską a Białorusią. Tarasewicza nagrodzono „Za niestrudzoną pracę na rzecz dobra wspólnego, kultywowanie pamięci o dziejach Wielkiego Księstwa Litewskiego, wielki wkład w promocję Polski na świecie jako państwa wielu narodów, kultur i religii".

Specjalne wyróżnienie zostało przyznane dla Charlesa E. Merrilla Jr. - amerykańskiego pisarza, nauczyciela, ale przede wszystkim filantropa, który od lat wspierał inicjatywy kulturalno-oświatowe w Europie Środkowo-Wschodniej, głównie w Polsce. 

facebook