Dodana: 15 grudzień 2018 11:38

Zmodyfikowana: 15 grudzień 2018 11:38

Korycin w tkaninie dwuosnowowej stypendystki Bernardy Rość

W środę, 12 grudnia 2018 roku w Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Turystyki w Korycinie odbył się wernisaż wystawy Bernardy Rość – tkaczki - wieńczący roczny projekt stypendialny pt.:” "Korycin w tkaninie dwuosnowowej. Cykl warsztatów rękodzielniczych tkactwa dwuosnowowego dla dzieci i młodzieży szkolnej pt.:” Ocalić od zapomnienia". Artystka otrzymała na jego realizację roczne stypendium Marszałka Województwa Podlaskiego.

Ilustracja do artykułu Bernarda Rośc i jej prace stypendialne 2.JPG

W ramach realizacji tego programu najmłodsi mieszkańcy Korycina podczas warsztatów prowadzonych przez Bernardę Rość poznawali tajniki tkania – misternej sztuki, składającej się z wielu procesów. Od owcy do tkaniny wiedzie bardzo mozolna i wymagająca praca. Podczas warsztatów stypendystka zdradziła dzieciom tajniki tkania, przygotowała też wszystkie potrzebne materiały, a na zakończenie lekcji dzieci mogły samodzielnie tkać na krosnach. Prace wykonane przez dzieci znalazły się na wystawie finałowej. Oprócz tego mogliśmy podziwiać cztery prace stypendialne, zrealizowane przez artystkę w roku 2018 – „wieś”, „wiatrak”, „kościół” i „wiejska zabawa”.

Na wernisaż licznie przybyły dzieci, młodzież, mieszkańcy Korycina. Swoją obecnością wernisaż zaszczycili twórcy ludowi (m. in. Danuta Radulska), pracownicy Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku, Wójt Gminy Korycin Mirosław Lech, rodzina Bernardy Rość, jej dzieci i wnuki.

Uroczystość prowadziła Beata Matyskiel, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Turystyki w Korycinie.

W najbliższym czasie wystawa odwiedzi Lublin oraz Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej w Białymstoku.

(H.M)

facebook