Dodana: 10 wrzesień 2018 13:07

Zmodyfikowana: 10 wrzesień 2018 13:07

Inauguracja 40. Jubileuszowego Sezonu Artystycznego Łomżyńskich Filharmoników

W czwartek 13 września 2018 roku o godzinie 18:30 w Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich w Łomży odbędzie się koncert inaugurujący 40. jubileuszowy sezon artystyczny Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży. Jako soliści wystąpią światowej sławy fleciści: Agata Kielar-Długosz i Łukasz Długosz. Artystom będzie towarzyszyć Orkiestra Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży pod batutą znanego łomżyńskim melomanom bułgarskiego dyrygenta Grigora Palikarova.

Ilustracja do artykułu 2018-09-13-big.jpg

Grigor Palikarov ukończył National Music Academy w Sofii w specjalnościach: dyrygentura orkiestrowa, kompozycja, dyrygentura chóralna i fortepian. Studia nad kompozycją kontynuował podczas dwóch Summer Academies w Austrii z prof. Erichem Urbannerem (Wiedeń). Jest zapraszany do wielu orkiestr, oper oraz na międzynarodowe festiwale w Bułgarii i poza jej granicami, między innymi do Niemiec, Austrii, Belgii, Francji, Włoch, Luksemburga, Macedonii, Grecji, Słowenii, Szwajcarii, Tajwanu, Rosji, Anglii, USA, Korei Pd. Grigor Palikarov dokonuje również wielu nagrań dyrygując Orkiestrą Narodową Radia Bułgarskiego.

 

Agata Kielar-Długosz to uznana polska flecistka, absolwentka studiów solistycznych w Hochschule für Musik und Theater w Monachium oraz studiów podyplomowych w Hochschule für Musik w Weimarze oraz Yale University w New Haven. Jest laureatką ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów fletowych m.in.: finalistką 10. Międzynarodowego Konkursu Fletowego Friedrich Kuhlau w Uelzen, II nagrody na 4. Międzynarodowym Konkursie Fletowym Internazionale Premio w Padwie, II nagrody (I nie przyznano) i nagrody specjalnej na 4.Międzynarodowym Konkursie Fletowym Interpretazione Flautistica w Ovadzie oraz finalistką i laureatką nagrody specjalnej na 11.Międzynarodowym Konkursie Fletowym w Timisoarze. Otrzymała III nagrodę w 6.Międzynarodowym Konkursie Fletowym Leonardo de Lorenzo w Viggiano.

 

Łukasz Długosz jest uznany przez krytyków za jednego z najwybitniejszych flecistów. Jest również najliczniej uhonorowanym w historii polskim flecistą. Absolwent studiów solistycznych w Hochschule für Musik und Theater w Monachium oraz studiów mistrzowskich w Conservatoire National Supérieur de Musique et de Danse w Paryżu oraz w Yale University w New Haven. Jest laureatem wszystkich ogólnopolskich konkursów fletowych oraz zdobywcą czołowych nagród na kilkunastu konkursach międzynarodowych w tym tak prestiżowych jak: 8.Międzynarodowy Konkurs Fletowy im. Jean Pierre Rampala w Paryżu, 3.Międzynarodowy Konkurs Fletowy im. Carla Nielsena w Odense, 1.Międzynarodowy Konkurs Fletowy im. Theobalda Böhma w Monachium oraz 5.Międzynarodowy Konkurs Fletowy im. Leonardo de Lorenzo w Viggiano. Koncertuje jako solista i kameralista w kraju i za granicą.

 

W programie koncertu dzieła między innymi Franciszka Dopplera, Beniamina Brittena i Marcina Błażewicza.

 

Koncert odbędzie się w czwartek 13 września 2018 o godzinie 18:30 w Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich, ul. Sadowa 12A.

 

facebook