Dodana: 17 kwiecień 2017 11:37

Zmodyfikowana: 17 kwiecień 2017 11:37

Dzień Wolnej Sztuki w Muzeum Wojska w Białymstoku

W sobotę, 22 kwietnia o godzinie 12:00, w 71 muzeach i galeriach w 35 miastach Polski odbędzie się siódma edycja muzealnej akcji Dzień Wolnej Sztuki. Po raz kolejny weźmie w niej udział Muzeum Wojska w Białymstoku.

Ilustracja do artykułu 04.JPG

Dzień Wolnej Sztuki odbywa się raz w roku. Tego dnia, o godzinie 12:00 muzea pokazują uczestnikom akcji jedynie pięć wybranych przez siebie obiektów. Takie "wolne" zwiedzanie ma kilka wymiarów - po pierwsze, pokazuje zwiedzającym, że wchodząc do muzeum nie trzeba zwiedzać go całego. Tak jak w ruchu slow food, chodzi o "delektowanie" się obiektem, inspirowanie się nim, a to wymaga czasu. Po drugie, jest ono wolne także pod względem intelektualnym - podczas akcji nie liczy się to, co mówią o obiekcie specjaliści. Liczy się to, co sami czujemy i myślimy oglądając go.
Do wymienianych przez organizatorów akcji ogólnopolskiej znaczeń słowa "wolne" Muzeum Wojska w Białymstoku dołącza kolejne. Dzień Wolnej Sztuki traktujemy jako wyjątkową okazję do "uwolnienia" eksponatów, które na co dzień schowane są głęboko w magazynie zbiorów. W tym roku udostępniamy zwiedzającym obiekty niemal najmniejsze w muzealnej kolekcji, ale za to z niesamowitą historią - znaczki poczty obozowej Oflagu IIC w Woldenbergu.

Wstęp wolny

Koordynatorem Dnia Wolnej Sztuki w MWB jest Marcin Koziński, animator kultury, historyk i kustosz Muzeum Wojska w Białymstoku; autor wystaw czasowych i programów kulturalno-społecznych; współtworzona przez niego „Wyrwa w pamięci” (2013) otrzymała nagrodę Sybilli, a „Ścieżki 3Dostępu” (2014) były nominowane do nagrody Wydarzenie Historyczne Roku 2015; za projekt "Słowo historii. Fotoeseje" otrzymał Nagrodę Artystyczną Prezydenta Miasta Białegostoku (2016); stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2017).

Zdjęcia:
01. Znaczek poczty obozowej „Rok olimpijski”, 1944 r., w zbiorach MWB
02. Znaczek poczty obozowej „Generał Sikorski” (wyd. żałobne), 1943 r., w zbiorach MWB
03. Karta pocztowa jeńca Oflagu II C mjr Feliksa Chmielewskiego do rodziny, 1943 r., w zbiorach MWB
04. Marcin Koziński (zdjęcie: Szczepan Skibicki/MWB)

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook