Dodana: 28 maj 2018 13:07

Zmodyfikowana: 28 maj 2018 13:07

Danuta Radulska z Wasilówki - twórczyni Janowskich Tkanin Dwuosnowowych została laureatką 43. edycji Nagrody im. Oskara Kolberga

Danuta Radulska urodziła się w Chwaszczewie. Od najmłodszych lat pomagała matce tkać dekoracyjne tkaniny wielonicielnicowe. Z techniką dwuosnowową zapoznała ją w połowie lat 80-tych XX wieku sąsiadka, uznana tkaczka – Teresa Pryzmont.

Ilustracja do artykułu 2018-04-19, Danuta Radulska, fot. Wojciech Kowalczuk (6).jpg

Pani Danuta przez krótki czas tkała dla białostockiej spółdzielni rękodzieła „Cepelia”. W 1999 roku nawiązała współpracę z plastyczką Barbarą Hulanicką.  A od 2010 r. współpracuje z Izumi Fujita. Jest wieloletnim członkiem Oddziału Białostockiego Stowarzyszenia Twórców Ludowych, w którym od czerwca 2009 roku pełni funkcję prezesa. W 2014 r została odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi nadanym przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Twórczyni chętnie uczestniczy w licznych wystawach, jarmarkach i kiermaszach na terenie całego kraju tym samym promując tradycje tkactwa janowskiego. Jej prace cechują nowe rozwiązania kompozycyjne, oryginalna kolorystyka i wysoki poziom techniczny. Dlatego też były one wielokrotnie nagradzane głównymi nagrodami w wielu konkursach i trafiły do kolekcji prywatnych i muzealnych w kraju i zagranicą.

Pani Danuta Radulska chętnie prowadzi warsztaty tkackie dla miłośników unikalnej janowskiej tkaniny dwuosnowowej, przekazując tradycję kolejnym pokoleniom i dbając o to by ona nie zaginęła. Jej uczennicą była m.in. Karolina Radulska (obecnie synowa) – wnuczka wybitnej twórczyni janowskich tkanin Aurelii Majewskiej.

W bieżącym  roku Pani Danuta uczestniczy w realizowanym przez Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Turystyki w Janowie projekcie „Janowska tkanina dwuosnowowa – zachować tradycje” w ramach Programu Kultura Ludowa i Tradycyjna, finansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Celem projektu jest prowadzenie nauki  przez „mistrza tradycji” czyli  bezpośrednie przekazanie wiedzy i umiejętności osobom szczególnie zainteresowanym kontynuacją tradycji janowskiego tkactwa dwuosnowowego.

Pracownia Danuty Radulskiej ( Wasilówka 19 , 16-130 Janów ) znajduje się na Szlaku Rękodzieła Ludowego Podlasia oraz Szlaku „Kraina Wątku i Osnowy”, gdzie przyjmuje wycieczki jak i osoby prywatne.

Nagrodą im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla Kultury Ludowej” zostały uhonorowane następujące twórczynie janowskich tkanin dwuosnowowych z Gminy Janów:

 • 1977 r. Scholastyka Krupowicz
 • 1978 r. Sabina Masełbas
 • 1979 r. Aleksandra Radulska
 • 1986 r. Aurelia Majewska
 • 1994 r. Teresa Pryzmont
 • 2002 r. Alicja Kochanowska
 • 2007 r. Filomena Krupowicz
 • 2018 r. Danuta Radulska

 

"Tkaniny Danuty Radulskiej  prezentowane były na wielu prestiżowych wystawach zbiorowych, m. in w 2009 roku na dużej wystawie monograficznej „Polska tkanina dwuosnowowa” w Muzeum Podlaskim w Białymstoku, w 2012 r. na wystawie „Splendor tkaniny” w warszawskiej Zachęcie, na wystawie „Obrzędy powszednie i odświętne” w białostockiej Galerii Arsenał w 2016 r., jak też na wystawie „Reaktywacja tkaniny dwuosnowowej” w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi w 2012 r.

Tkaniny Danuty Radulskiej znajdują się w zbiorach muzeów etnograficznych m. in. w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej w Wasilkowie k. Białegostoku (8 prac), Muzeum Częstochowskim w Częstochowie, Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie, Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu."

Justyna Grabowicz

Dyrektor GOK,SiT w Janowie

 

Nagroda im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej” 2018

6 czerwca 2018 roku o godz. 12 na Zamku Królewskim w Warszawie odbędzie się uroczysta Gala 43. edycji Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej", przyznawanej raz w roku przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wyróżnienia  wręczone zostaną wybitnym przedstawicielom środowiska kultury tradycyjnej. Tego samego dnia o godz. 19 na Dziedzińcu Zamku Królewskiego odbędzie się plenerowy Koncert laureatów oraz Wieczór tańca.

Nagroda, której patronem jest Oskar Kolberg - etnograf, folklorysta, kompozytor, ustanowiona została w 1974 r. przyznawana jest w sześciu kategoriach: w dziedzinie twórczości artystycznej indywidualnej (sztuk plastycznych, literatury ludowej, muzyki instrumentalnej, śpiewu, tańca), kapel i zespołów folklorystycznych oraz w dziedzinie działalności badawczej, dokumentacyjnej, animacji i upowszechniania kultury ludowej. Wyróżnienia honorowe przyznawane są instytucjom i organizacjom szczególnie zasłużonym dla rozwoju i popularyzacji polskiej sztuki ludowej i folkloru. W 43. edycji nagrodami honorowymi wyróżniono dwie instytucje działające od wielu lat poza granicami Polski, w środowiskach polonijnych w Brazylii i Stanach Zjednoczonych.

Laureatami 43. edycji Nagrody zostali:

 • Romuald Jędraszak – muzyk i nauczyciel gry na wielkopolskich instrumentach ludowych, kieruje kapelą dudziarską – Kostrzyn, pow. poznański, Wielkopolska,
 • Stanisława Kowalska – hafciarka i twórczyni czepców wielkopolskich – Golina, pow. jarociński, Wielkopolska,
 • Leon Lewandowski – muzykant solista (gra na skrzypcach i basach kaliskich), członek Kapeli Ludowej „Brzeziny” – Jagodziniec, pow. kaliski, Kaliskie, Wielkopolska,
 • Roman Prószyński – mistrz w dziedzinie plastyki obrzędowej i zdobniczej, wykonawca pisanek i wycinanek – Terpentyna-Dzierzkowice, pow. kraśnicki, Lubelskie,
 • Danuta Radulska – twórczyni podlaskich tkanin dwuosnowowych – Wasilówka, pow. sokólski, Podlasie,
 • Halina Witkowska – kurpiowska pisankarka, hafciarka, popularyzatorka kultury regionalnej – Lemany, pow. pułtuski, Kurpie,
 • Sabina Szymbor – poetka ludowa, pochodzi z Woli Niemieckiej w pow. lubartowskim – Lublin,
 • Kapela Lipców z Wygnanowa – pow. radomski, Radomskie,
 • Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Markowianie” – Markowa, pow. łańcucki, Rzeszowskie,
 • Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca „Sierakowice” – Sierakowice, pow. kartuski, Kaszuby,
 • Władysław Dubaj – animator kultury ludowej, dokumentalista i organizator regionalnej i ogólnopolskiej sceny teatrów wiejskich – Tarnogród, pow. biłgorajski, Lubelskie,
 • Joanna Prętkowska – regionalistka, animatorka kultury biskupiańskiej, kierowniczka Zespołu Folklorystycznego z Domachowa i okolic – Domachowo, pow. gostyński, Wielkopolska,
 • Polski Zespół Folklorystyczny „MAZURY” – Millet – Paraná (Brazylia),
 • Redakcja Kwartalnika Polonijnego „Tatrzański Orzeł”, Hasbrouck Heights, New Jersey (Stany Zjednoczone).

Podczas uroczystości na Zamku Królewskim po raz czwarty wręczony zostanie również dyplom dla Ambasadora Kultury Tradycyjnej. Trafi on w ręce przedstawiciela samorządu, który w ostatnim roku w szczególny sposób troszczył się o rozwój kultury tradycyjnej w swoim regionie.

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego powierzył realizację konkursu Instytutowi Muzyki i Tańca we współpracy z Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu i jego oddziałem – Muzeum im. O. Kolberga w Przysusze. Fundatorami nagród finansowych są Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fundacja „Cepelia” Polska Sztuka i Rękodzieło w Warszawie oraz Samorząd Województwa Mazowieckiego. Laureaci otrzymają Medale im. Oskara Kolberga według projektu Anny Jarnuszkiewicz oraz pamiątkowe dyplomy Partnerami wydarzenia są Program 2 Polskiego Radia, Stowarzyszenie Twórców Ludowych oraz Zamek Królewski w Warszawie.

Wieczorem, o godz. 19 na Dziedzińcu Zamku Królewskiego, już po raz trzeci w 43-letniej historii Nagrody im. Oskara Kolberga, laureaci zaprezentują się podczas plenerowego koncertu w specjalnym repertuarze. Kaszubskie i podkarpackie pieśni i tańce, oraz mazurki i oberki z Radomskiego to tylko niektóre atrakcje plenerowego koncertu.
W regionalnych strojach i z tradycyjnymi instrumentami wystąpią muzykanci z Wielkopolski i z Kaliskiego, członkowie Kapeli Lipców z Wygnanowa, Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca „Sierakowice” oraz Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Markowianie”.
W trakcie koncertu, który poprowadzi znany podhalański muzyk Krzysztof Trebunia-Tutka, odbędzie się wspólny Wieczór tańca, podczas którego będzie można nauczyć się regionalnych tańców i zabaw. Zachęcamy do wspólnej zabawy w rodzinnej atmosferze!

Koncert organizowany jest przez Instytut Muzyki i Tańca ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Partnerem wydarzenia jest Zamek Królewski w Warszawie. Wejście na Dziedziniec Zamku Królewskiego znajduje się od strony placu Zamkowego. Wstęp na koncert i potańcówkę jest bezpłatny.

Więcej informacji o Nagrodzie (o jej patronie, misji, historii, organizatorach, towarzyszących wydarzeniach) oraz przede wszystkim o jej laureatach z lat 1974–2018 znajduje się na stronie www.nagrodakolberg.pl. Strona o charakterze bazy danych zawiera materiały biograficzne sukcesywnie aktualizowane i uzupełniane o fotografie, filmy, nagrania dźwiękowe przedstawiające laureatów, ich prace i osiągnięcia.

Edyta Sudoł - Kulturalny PR

facebook