Dodana: 19 styczeń 2019 10:06

Zmodyfikowana: 19 styczeń 2019 11:38

Co to jest dom, a co to jest „domność”? Zapraszamy na spektakl "PustoStan"

Rafał Pietrzak w spektalu PustoStan oddaje głos bezdomnym poprzez fragmenty wywiadów. Oddaje także głos ludziom, dla których dom, to największa wartość, oddaje głos ludziom dla których dom to duchowy symbol poczucia przynależności. Oddaje głos samemu sobie, dla którego dom, to od wielu lat temat rozmyślań nad własną tożsamością i fundamentem człowieczeństwa.

Ilustracja do artykułu Rafal_Pietrzak-PustoStan-20181211-UCK-12.jpg

Spektakle będą grane w Białymstosku 24, 25 i 26 Stycznia w Uniwersyteckim Centrum Kultury o godz. 19.00. 

Rafał Pietrzak jest absolwentem Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku. PustoStan to jego pierwszy monodram. Idea spektaklu zrodziła się podczas współpracy z osobami bezdomnymi, podopiecznymi Prawosławnego Ośrodka Miłosierdzia „ Eleos” w Białymstoku, przy powstawaniu filmu dokumentalnego Eleos: Twoja Historia. 

-W trakcie licznych spotkać i kilkugodzinnych wywiadów z bezdomnymi, które odbyłem podczas gromadzenia materiału do filmu, zaczęły kwitnąć we mnie pytania o to czy istnieją realne korzenie bezdomności, mówiąc w skrócie, dające się sformuować powody bezdomności wynikające z ludzkiej tożsamości. W konsekwencji, moje rozmyślania powędrowały w kierunku „domności”, a dalej w kierunku domu. Co to jest dom, a co to jest „ domność”? - opowiada twórca. - Doszedłem do wniosku, że domność z domu wyrasta, a dom na domności rośnie. Jak owoc i ziarno. Domność to jest wszystko to, co chcemy pamiętać i co chcemy zapomnieć kiedy wspominamy dom. Domność to jest to, o czym myślimy z miłością lub żalem, kiedy wspominamy dom. Domność to jest to, co z domu naszego starego do domu nowego zabieramy, ale i to co zdecydowanie przed drzwiami naszego nowego domu zostawiamy. W konsekwencji jest to też nasza umiejętność tworzenia domu, potencjał. To z domności budujemy nasze domu, nie z cementu. Na tym gruncie w gruncie rzeczy.

Spektakl został zrealizowany w ramach stypendium Prezydenta Miasta Białegostoku "Młodzi Twórcy".

facebook