25 lat Ośrodka Pogranicze w Sejnach
Ośrodek "Pogranicze - sztuk, kultur, narodów" z siedzibą w Sejnach został powołany do istnienia w styczniu 1991 roku przez wojewodę suwalskiego Franciszka Wasika. Przez te ćwierć wieku stał się jedną z najważniejszych w województwie i Polsce instytucji krzewiących kulturę narodów Pogranicza, tolerancję i wolność. Jubileuszowe spotkanie z tej okazji odbędzie się w dniach 29 kwietnia - 2 maja w Sejnach.
Na mocy "Umowy w sprawie wspólnego prowadzenia i finansowania działalności Ośrodka "Pogranicze - sztuk, kultur, narodów", podpisanej przez Marszałka Województwa i Ministra Kultury w 2000 roku, Ośrodek jest obecnie instytucją finansowaną wspólnie przez Województwo Podlaskie i Ministerstwo Kultury.
Zespoły twórcze, pracujące przy Ośrodku: Teatr Sejneński, Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego, Teatr Dziecięcy, zespół redakcyjny Almanachu Sejneńskiego.
Plan uroczystości jubileuszowych.
29 kwietnia 2016 (piątek)
12.00 AGORA OTWARCIA /Biała Synagoga w Sejnach/
– Słowo na otwarcie i powitanie gości: Małgorzata Sporek-Czyżewska
– Słowo wprowadzające: Jerzy Leszczyński, Marszałek Województwa Podlaskiego; Arkadiusz Nowalski, Burmistrz Sejn; Konrad Szczebiot, Dyrektor Departamentu Narodowych Instytucji Kultury MKiDN
– Słowo o Pograniczu (I): przedstawiciele społeczności lokalnej: Ewa Meyza, Teresa Witkowska, Grzegorz i Wojciech Domosławscy, Jerzy Nazaruk, Romuald Witkowski
– Słowo o Pograniczu (II): Batia Gilad (Galilea), Irena Veisaitė (Wilno), Grzegorz Godlewski (Warszawa), Bereket Haile Zemenfes (Erytrea/Notodden), Christopher Merrill (Iowa), Andrzej Strumiłło (Maćkowa Ruda), Tomas Venclova (New Haven)
– Słowo od Pogranicza: Krzysztof Czyżewski
21.00 SPEKTAKL NIEWIDZIALNY MOST /Amfiteatr w Parku krasnogrudzkim/Dzieło pracowni artystycznych budowniczych mostów w Krasnogrudzie i Sejnach
Widowisko w Amfiteatrze Parku krasnogrudzkiego, instalacji/scenografii zbudowanej przez dzieci, młodzież i dorosłych, uczestników pracowni artystycznych Pogranicza z Sejn, Krasnogrudy, Augustowa, Gib, Ogrodnik, Żegar. Wszyscy oni tworzą wielopokoleniową opowieść utkaną z pamięci miejsca, dzieło wspólne.
30 kwietnia 2016 (sobota)
11.00 WYSTAWA MIŁOSZ. SZUKANIE OJCZYZNY /Dwór Miłosza w Krasnogrudzie/
Wystawa w przestrzeniach dworu w Krasnogrudzie, w nowej odsłonie 2015, opowiada o tym, co dla Czesława Miłosza stało się jednocześnie losem, obsesją, snem, życiową utopią i zadaniem wyznaczonym samemu sobie w formie codziennej dyscypliny pracy – szukanie ojczyzny. Odzwierciedlają to różne wcielenia poety, stanowiące osobne przestrzenie wystawy: Powracający, Podróżny, Wygnany, Miłosny, Gościnny, Filolog i Przyrodnik. Na całość wystawy składają się również Ganek, Spiżarnia i Kawiarnia „Piosenka o porcelanie”.
Autorzy wystawy: Aleksandra Wasilkowska (projekt wizualny), Małgorzata Sporek-
-Czyżewska i Krzysztof Czyżewski. Współpraca: Zofia Wyganowska, Jakub de Barbaro.
12.00 WYSTAWA NIEWIDZIALNY MOST /Ptaszniki/
Tworzywem wystawy jest program realizowany przez Pogranicze od 2015 roku, którego kolejnymi etapami były pracownie w Sejnach i Krasnogrudzie dedykowane udziałowi społeczności lokalnych w tworzeniu „niewidzialnego mostu”, Wioska Budowniczych Mostu (lato 2015) i „Misterium Mostu” (22 sierpnia 2015). Wystawa nie jest jednak dokumentalnym zapisem samego programu, lecz transmisją tego doświadczenia w nową formę artystyczną. Składają się na nią fotografie i instalacja Wiesława Szumińskiego, film Kuby Kossaka i tekst poetycki Krzysztof Czyżewskiego.
13.00 PRACOWNIE POGRANICZA – prezentacje, warsztaty /Międzynarodowe Centrum Dialogu, Krasnogruda/
Sztuki – Wiesław Szumiński,
Przyrody – Ksenija Konopek,
Spiżarni krasnogrudzkiej – Mariola Mitros,
Szkoły Pogranicza – Weronika Czyżewska - Poncyljusz
17.00 PRACOWNIE POGRANICZA – prezentacje, warsztaty /Dom Pogranicza, Sejny/
Muzyki Miejsca – Michał Moniuszko,
Misteriów Dzieciństwa – Bożena Szroeder,
Tkania – Urszula Wasilewska.
20.00 CAFÉ EUROPA, CZ. I – POKOLENIE BOŚNI /Biała Synagoga w Sejnach/
Idea latającej kawiarni literacko-artystycznej powstała w odpowiedzi na potrzebę stworzenia forum dyskusji i twórczej współpracy pisarzy i artystów, którzy spotkali się po raz pierwszy podczas wojny w byłej Jugosławii. Dla twórców Café Europa tragedia krwawego rozpadu wielokulturowej wspólnoty, której symbolem stała się Bośnia, zapowiadała początek kryzysu, który rozprzestrzeni się na inne miasta i regiony pogranicza. Pisali i tworzyli na ten temat, brali udział w publicznych debatach i akcjach społecznych. Podczas licznych spotkań Café Europa (Amsterdam, Sztokholm, Kraków, Sejny, Bukareszt, Iowa, Warszawa, Barcelona, Saragossa, Nowy Jork, Sarajewo) rozszerzali krąg wymiany myśli i twórczej współpracy, zapraszali do uczestnictwa w spotkaniach miejscowych twórców, inicjowali dyskusje w mediach. I choć z czasem tematem przewodnim tych spotkań były różne palące problemy współczesności, zawsze istotnym punktem odniesienia dla nich było pokoleniowe doświadczenie tragedii Bośni. Dlatego zaczęto ich nazywać „Pokoleniem Bośni”.
Udział wezmą: Mileta Prodanović (Belgrad), Magda Cârneci (Bukareszt), Peter Jukes (Londyn), Chris Keulemans (Amsterdam), Nino Žalica (Amsterdam), Rolandas Rastauskas (Wilno), Eugenijus Ališanka (Wilno), Christopher Merrill (Iowa), Zbigniew Machej (Cieszyn).
Goście specjalni: Erica Johnson Debeljak (Ljubljana) i Lukas Debeljak (Ljubljana).
Muzyka: kwartet jazzowy HoTS / Harmony Of The Spheres
Prowadzenie: Krzysztof Czyżewski
1 maja 2016 (niedziela)
13.00 KOLEKCJA FILMOWA MISTERIA DZIECIŃSTWA. POKAZ PREMIEROWY
Prowadzenie: Bożena Szroeder /Biała Synagoga w Sejnach/
Rodzinne historie i wspomnienia dzieciństwa mieszkańców Sejneńszczyzny stały się podstawą scenariuszy filmów animowanych. Scenografia do każdego z nich powstawała jako wspólne dzieło Wnuków i Dziadków, którzy spotykali się w Pracowni Filmu Animowanego i – pod okiem artystów wprowadzających ich w różne techniki plastyczne – tworzyli filmowe opowieści.
16.00 MOST KRASNOGRUDZKI. POKAZ PREMIEROWY FILMU KUBY KOSSAKA /Dom Pogranicza, Sejny/
Film dokumentalny, będący artystycznym zapisem pracy Pogranicza prowadzonej latem 2015 roku. W warsztatach Wioski Budowniczych Mostów oraz w „Misterium mostu” wzięło udział ponad dwieście osób, które przyjechały z pogranicznej Galilei i z wielokulturowego Oranim College kształcącego nauczycieli w Izraelu, z Wioski Pokoju w Kolumbii, z przyjmującego wielu imigrantów Notodden w Norwegii, z Uniwersytetu Makerere w Ugandzie kształcącego animatorów zmiany społecznej, z pogranicznych miast: Lwowa, Brześcia i Wilna, z Portugalii, z amerykańskiego Iowa, gdzie rozwija się program międzykulturowego dialogu poprzez literaturę, z różnych stron Polski.
17.00 KRONIKI SEJNEŃSKIE. SPEKTAKL TEATRALNY.
Prowadzenie: Bożena Szroeder /Biała Synagoga w Sejnach/
20.00 CAFÉ EUROPA, CZ. II – NIEWIDZIALNE MOSTY /Sejneńska Spółdzielnia Jazzowa/
2 maja 2016 (poniedziałek)
12.00 LUDZIE I MOSTY. SPOTKANIE AUTORSKIE Z ULLĄ LACHAUER
Prowadzenie: Krzysztof Czyżewski /Sejneńska Spółdzielnia Jazzowa/
Ulla Lachauer – pisarka, dziennikarka i reżyserka filmów dokumentalnych ze Stuttgartu – napisała wiele książek w oparciu o opowieści ludzi pogranicza, zwłaszcza z dawnych Prus Wschodnich. Zdobyły one międzynarodowy rozgłos, jak „Ulica rajska. Wspomnienia Leny Grigoleit, chłopki z Prus Wschodnich” (Pogranicze 2010, seria „Meridian”). Duży rezonans miały także jej książki „Naziści i sąsiedzi. Uczniowie analizują życie codzienne pod rządami nazistów”, „Most w Tylży” i „Ludzie Rity. Niemiecko-rosyjska historia rodzinna”.
20.00 ORKIESTRA KLEZMERSKA TEATRU SEJNEŃSKIEGO. KONCERT
Prowadzenie: Wojciech Szroeder /Biała Synagoga w Sejnach/
Za: Ośrodek Pogranicze