Dodana: 27 kwiecień 2018 11:13

Zmodyfikowana: 27 kwiecień 2018 11:13

"Czarna Dama" - już po premierze

W czwartek, 26 kwietnia w białostockim kinie Forum po raz pierwszy można było obejrzeć "Czarną Damę" - inspirowaną prawdziwymi wydarzeniami kryminalną historię tajemniczej kobiety. „Czarna Dama" to film o przedwojennym Białymstoku. Powstał dzięki wsparciu Marszałka Województwa Podlaskiego, Białostockiego Funduszu Filmowego, i zaangażowaniu wielu białostockich twórców.

Ilustracja do artykułu czarna dama (6).jpg

„Czarna dama” to fabularna produkcja filmowa, której akcja rozgrywa się na terenach przedwojennej Białostocczyzny. Iga, w tej roli Iza Wilczewska (BTL), uciekając przed trudną przeszłością wraca do rodzinnego Białegostoku. Bohaterka musi poradzić sobie z nowymi zagrożeniami. W tle przeplatają się wątki podlaskiej sekty i mafijnych interesów żydowskiego półświatka Chanajek.

 

Za scenariusz odpowiada Krzysztof Szubzda, który wraz z Łukaszem Seweryńskim jest reżyserem filmu. W produkcji zobaczymy najlepszych podlaskich aktorów, m.in. Adama Woronowicza, Krzysztofa Bitdorfa, Ryszarda Dolińskiego i Krzysztofa Zemłę. Producentem i pomysłodawcą filmu jest Mucha na dziko.

Zapraszamy do obejrzenia zwiastuna filmu

Pomysł na „Czarną Damę” pojawił się już kilka lat temu w głowach producentów, zafascynowanych autentyczną postacią przedwojennego, białostockiego detektywa Pierso. Ogłoszony po raz pierwszy przez Miasto Białystok w 2016 roku konkurs filmowy stał się okazją do pozyskania wsparcia finansowego pozwalającego na realizację projektu. Z czasem scenariusz ewoluował, wysuwając na pierwszy plan wątek tytułowej Czarnej Damy i wplatając inne motywy z historii Podlasia. Główne zamierzenie twórców pozostało jednak niezmienne – wskrzeszenie atmosfery i ducha wielokulturowości przedwojennego Białegostoku. Pomóc w tym mają stworzone przez Adriana Górynowicza rekonstrukcje cyfrowe 3D architektury przedwojennego miasta, w tym m.in. fasady hotelu Ritz.

Kwota dofinansowania z Białostockiego Funduszu Filmowego wyniosła 35 tys. złotych. Dodatkowe 25 tys. pochodzi z budżetu województwa.

 

źródło: UM Białystok

facebook