Dodana: 29 styczeń 2019 10:37

Zmodyfikowana: 29 styczeń 2019 10:37

Wynalazek z Politechniki Białostockiej

Politechnika Białostocka otrzymała prawa ochrony zarówno do wynalazku, jak i wzoru użytkowego, na przekładnię w kołach wózka inwalidzkiego wraz z system sterowania tą przekładnią.

Ilustracja do artykułu urban.png

Zimbra: Skrzynka odbiorcza

Wynalazek powstał podczas pisania pracy dyplomowej inżynierskiej Tomasza Marciniaka na kierunku zarządzanie i inżynieria produkcji. Promotorem i opiekunem pracy był dr. hab. inż. Wiesław Urban, prof. PB. Obaj panowie są współautorami wynalazku i wzoru użytkowego.

Jest to bardzo praktyczne opracowanie, które może znacznie podnieść komfort jazdy na wózku inwalidzkim. Wynalazek polega na zastosowaniu oryginalnego mechanizmu przełożenia napędu, podobnego do stosowanego w tzw. przekładniach planetarnych, w obu kołach wózka. Zainstalowane przełożenie sprawia, że osoba niepełnosprawna niewielkim wysiłkiem jest w stanie nadać wózkowi dużą prędkość. Do tego mechanizm ten zapewnia pełne sterowanie wózkiem. Ponadto w ramach pracy inżynierskiej opracowany został  oryginalny, zapewniający synchronizację, sposób zmiany biegów przekładni (podlega ochronie jako wzór użytkowy).

 

facebook