Dodana: 7 marzec 2017 12:54

Zmodyfikowana: 7 marzec 2017 12:54

Wydział Biologiczno-Chemiczny UwB będzie współpracował z Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych UW

Wydział Biologiczno-Chemiczny Uniwersytetu w Białymstoku podpisał umowę o współpracy z Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych Uniwersytetu Warszawskiego. Uroczystość miała miejsce w kampusie UwB.

Ilustracja do artykułu podpisanie umowy.JPG

Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych Uniwersytetu Warszawskiego to ośrodek badawczy prowadzący zaawansowane prace badawczo-rozwojowe na styku dwu pokrewnych dziedzin: chemii i biologii. Z potencjału Centrum korzystają 2 wydziały warszawskiej uczelni: Wydział Biologii oraz Wydział Chemii. CNBCh ma być platformą współpracy zatrudnionych tam naukowców. I chce czerpać z doświadczeń białostockiej jednostki.

- Jesteśmy jedynym wydziałem biologiczno-chemicznym w Polsce – przypomina prof. Beata Godlewska Żyłkiewicz, dziekan Wydziału Biologiczno-Chemicznego UwB. – W takiej strukturze funkcjonujemy już 20 lat, zatem ścisła współpraca biologów i chemików to u nas coś naturalnego. Mamy w tej mierze wiele doświadczeń i możemy się nimi dzielić z takimi ośrodkami, jak Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych Uniwersytetu Warszawskiego. Ze swojej strony liczymy m.in. na dostęp do aparatury badawczej naszego partnera z Warszawy oraz wsparcie rozwoju naszej kadry naukowej, szczególnie umożliwienia młodym naukowcom odbywania staży naukowych w tej jednostce.

Wzajemne udostępnianie infrastruktury pomiarowej stosowanej do badań naukowych i prac rozwojowych to jeden z celów współpracy. Umowa przewiduje też współdziałanie m.in. przy realizacji projektów naukowo-badawczych oraz wspólne starania o ich finansowanie.

Podpisaniu umowy towarzyszyło seminarium z udziałem przedstawicieli Wydziału Biologiczno-Chemicznego Uniwersytetu w Białymstoku oraz władz Wydziału Biologii, Wydziału Chemii oraz Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych Uniwersytetu Warszawskiego. Podczas spotkania naukowcy zapoznali się zakresem i efektami badań prowadzonych w obydwu jednostkach, a także ich strukturą. Goście z Warszawy zwiedzili też Centrum BioNanoTechno funkcjonujące na Uniwersytecie w Białymstoku.

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook