Uroczyste otwarcie kampusu podczas inauguracji roku akademickiego na Uniwersytecie w Białymstoku
Rok temu zakończyła się budowa, a z końcem wakacji – ostatnie prace związane z przeprowadzką i wyposażaniem. Nowy kampus Uniwersytetu w Białystoku jest gotowy na uroczyste otwarcie. To odbędzie się podczas inauguracji nowego roku akademickiego, 7 października.
Uniwersytecki kampus to największa inwestycja w historii uczelni - koszt budowy oraz wyposażenia obiektów w nowoczesny sprzęt (m.in. laboratoryjny i dydaktyczny) to blisko 250 mln złotych. Prawie 230 mln - to środki z 2 unijnych programów: Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko oraz Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej.
Autorem projektu architektonicznego jest prof. Marek Budzyński, który zaprojektował także m.in. Operę i Filharmonię Podlaską w Białymstoku oraz budynek Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. Budowa ruszyła w styczniu 2011 roku i trwała ponad 4 lata. Pozwolenie na użytkowanie uczelnia otrzymała we wrześniu 2014 roku. Wtedy też ruszyła przeprowadzka trzech wydziałów UwB do nowych siedzib. Przenieśli się tu studenci i pracownicy 3 jednostek: Wydziału Matematyki i Informatyki, Wydziału Biologiczno-Chemicznego oraz Wydziału Fizyki. Nową, dużo większą niż poprzednia siedzibę zyskało też Uniwersyteckie Centrum Przyrodnicze im. prof. A. Myrchy. Ponadto w kampusie powstało Uniwersyteckie Centrum Kultury z salą koncertową i kawiarnią oraz Uniwersyteckie Centrum Obliczeniowe.
Teren całego kampusu Uniwersytetu w Białymstoku to 30 hektarów. Gotowe już budynki i ich otoczenie zajmują 7 ha. Powierzchnia całkowita wszystkich budynków wynosi prawie 38,5 tys. m kw., powierzchnia netto – ok. 31 tys. m kw. Kubatura budowli to blisko 174 tys. m sześc. W wybudowanych obiektach jest około 840 pomieszczeń (sale wykładowe, pokoje pracowników, laboratoria, sanitariaty itd.). W kampusie jest 7 sal audytoryjnych: po dwie w Instytucie Biologii, Instytucie Chemii oraz na Wydziale Matematyki i Informatyki (tu też znajduje się największa aula na 260 osób), jedna na Wydziale Fizyki. Wszystkie pomieszczenia wyposażone są klimatyzację lub w nowoczesny system wentylacyjny. W każdej sali wykładowej można indywidualnie nastawić odpowiednią temperaturę. Kampus to budynki inteligentne, co oznacza, że zasilaniem, ogrzewaniem i klimatyzacją sterują komputery. W całym kompleksie jest zamontowanych ponad 200 kamer, wszystkie nagrywające w systemie HD. Centrum dowodzenia znajduje się w budynku Instytutu Biologii, w tzw. BMS (Building Management System).
Efekt estetyczny, podkreślający nowoczesność i harmonię z naturą, został uzyskany dzięki użyciu stali, szarego betonu architektonicznego, szkła i zielonej roślinności, która pokryje ściany i dachy. Do nasadzeń wokół obiektów wykorzystano ponad 8 tys. krzewów i ponad 200 drzew. Wokół wszystkich budynków wije się strumyk, wewnętrzne dziedzińce zdobią płytkie jeziorka. To sztuczne zbiorniki wody, zasilane deszczówką, którą specjalny system odprowadza z dachu. Woda jest na bieżąco filtrowana, w czasie suszy zbiorniki mogą być dodatkowo zasilane, w czasie ulewy nadmiar wody spływa do zbiornika retencyjnego. Centralnym miejscem kampusu jest Plac Syntezy Nauk z wielką, artystycznie popękaną i podświetlaną szklaną kulą, symbolizująca Wielki Wybuch. Autorem instalacji jest Tomasz Urbanowicz.
Na wydziałach, które przeniosły się do nowego kampusu, kształci się ok. 1300 studentów. Na całym Uniwersytecie w Białymstoku w roku akademickim 2015/2016 studiować będzie ponad 13 tys. żaków.