Międzynarodowo na UwB i w II LO w Białymstoku
BiaMUN 2017 oraz druga edycja Festiwalu Dyplomatycznego - to 2 niezwykle ciekawe wydarzenia, jakie niedługo zagoszczą w Białymstoku. Oba o międzynarodowym charakterze i oba organizowane wspólnie przez Uniwersytet w Białymstoku oraz II Liceum Ogólnokształcące im. księżnej Anny z Sapiehów Jabłonowskiej.
O ich tematyce i harmonogramie organizatorzy opowiadali podczas spotkania prasowego na Wydziale Historyczno-Socjologicznym UwB.
BiaMUN 2017 (Bialystok Model United Nations) rozpocznie się 2 marca i potrwa 4 dni. W tym czasie odbędzie się symulacja obrad Zgromadzenia Ogólnego ONZ z udziałem młodzieży z całego świata – zgłoszenia przysłali młodzi ludzie m.in. z Kanady, Indii, Uzbekistanu, Włoch, Wielkiej Brytanii, Turcji, Chorwacji, Serbii, Ukrainy i Litwy. To głównie studenci, ale też uczniowie szkół ponadgimnazjalnych - udział potwierdziły już także polskie zespoły z liceów z Warszawy, Krakowa, Gdyni oraz Białegostoku.
Konferencje Model United Nations to dość popularna inicjatywa organizowana na świcie od wielu lat. W stolicy województwa podlaskiego zagości po raz pierwszy. Jej tematem będzie zrównoważony rozwój w agendzie ONZ. Obrady, prowadzone w języku angielskim, będą toczyły się w kampusie UwB. Nadal można się na nie rejestrować.
Wszystkie szczegóły dostępne są na portalu społecznościowym pod adresem
https://www.facebook.com/bialystokmun/. Tam też można obejrzeć film promujący wydarzenie zrealizowany przez jednego z uczniów II LO w Białymstoku. Jak podkreślają organizatorzy – MUN to doskonała okazja, by spróbować wejść w skórę innego człowieka reprezentującego często nie tylko odległy zakątek świata, ale i odmienną kulturę. To dlatego, że podczas symulacji delegaci nie mogą reprezentować kraju, z którego naprawdę pochodzą, lecz wcielają się w rolę przedstawicieli innych państw.
Festiwal Dyplomatyczny odbędzie się w tym roku po raz drugi i potrwa od 20 do 26 lutego. Spotkania, wykłady i warsztaty będą odbywały się w II LO, a także na Uniwersytecie w Białymstoku oraz w 2 białostockich klubach. Większość ma charakter otwarty. Wśród prelegentów jest wielu znakomitych gości z Polski i zagranicy: dyplomatów, pracowników organizacji międzynarodowych, dziennikarzy, polityków, m.in. Mariola Ratschka - dyrektor Ośrodka Informacji ONZ w Warszawie, prof. Sławomir Ratajski - Sekretarz Generalny Polskiego Komitetu ds. UNESCO, były premier Włodzimierz Cimoszewicz czy red. Tomasz Sekielski.
Festiwal zakończy się Ogólnopolskim Turniejem Debat Parlamentarnych z udziałem blisko 30 drużyn z uczelni z całej Polski, który także po raz pierwszy odbędzie się w Białymstoku. Turniej został objęty patronatem Białostockiego Korpusu Konsularnego, który ufundował też nagrody dla zwycięskich drużyn.
Jak przekonują organizatorzy Festiwalu, jest on swoistą „sztafetą pokoleń”, umożliwiającą spotkanie i debatę przedstawicieli różnych grup wiekowych – uczniów, studentów, profesjonalistów z wieloletnim doświadczeniem. Program można znaleźć pod adresem https://www.facebook.com/festivalofdiplomacy/?fref=ts.