Dodana: 26 lipiec 2018 13:03

Zmodyfikowana: 26 lipiec 2018 13:15

Między sztuką a nauką

Wydział Mechaniczny Politechniki Białostockiej oraz Instytut Biologii Uniwersytetu w Białymstoku spotkały się w nowych przestrzeniach - w Elektrowni należącej do znakomitej galerii sztuki współczesnej - Arsenał w Białymstoku. Obie jednostki współpracowały przy tworzeniu instalacji Zbigniewa Oksiuty - artysty i architekta na co dzień pracującego w Niemczech i w Stanach Zjednoczonych.

Ilustracja do artykułu Instalacja Zbigniewa Oksiuty PB (2).JPG

Zainteresowania Zbigniewa Oksiuty nowymi obszarami architektury doprowadziły artystę do eksperymentów z materiałami organicznymi i poszukiwań w obszarze architektury biologicznej. Od połowy lat 70. ubiegłego wieku w swojej twórczości zarówno w przestrzeni sztuki, jak i architektury, łączy on doświadczenia obu tych dziedzin z badaniami prowadzonymi we współpracy z naukowcami różnych specjalności: biologii, chemii i technologii komputerowych.

W Białymstoku w przestrzeniach Elektrowni artysta wykorzystuje najnowsze osiągnięcia w zakresie biotechnologii, eksperymentuje z materiałami organicznymi. W ramach wystawy "Architektoniczne ewolucje. Między sztuką a nauką" prezentowana jest m.in. instalacja zatytułowana "Jak to ze lnem będzie". Artysta dzięki robotowi z Wydziału Mechanicznego  bada możliwość wykorzystania do tworzenia nowych form i przestrzeni naturalnych reakcji roślin na bodźce zewnętrzne.

Dzięki instalacji poznać możemy reakcje roślin na bodźce inne niż naturalne i obserwować tworzenie nowych form i przestrzeni. Zbigniew Oksiuta postawił sobie za cel sprawdzenie m.in. zachowań tkanek roślinnych, które tracą orientację i np. nie wiedzą, gdzie jest góra, a gdzie dół. Procesy wzrostu deformacji roślinnych prowadzone są w bioreaktorze, a symulację grawitacji zerowej kontroluje robot, którego program opracowano na Rensselaer Architecture w Troy w stanie Nowy Jork (uczelni w Stanach, na której wykłada Zbigniew Oksiuta) oraz na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej.

Kuratorem wystawy jest Magdalena Godlewska-Siwerska.

Instalację "Jak to ze lnem będzie" oglądać można do 19 sierpnia.

 

 

Wystawa "Architektoniczne ewolucje. Między sztuką a nauką" 06 lipca 2018 - 19 sierpnia 2018  Galeria Arsenał, Elektrownia, ul. Elektryczna 13, Białystok

źródło: rzecznik PB

facebook