Dodana: 11 maj 2018 12:39

Zmodyfikowana: 11 maj 2018 12:39

Konkurs Wiedzy o Rodzinie rozstrzygnięty. Szkolną inicjatywę wsparli przedsiębiorcy

Ponad 70 uczniów z 24 podlaskich szkół wzięło udział w IX edycji konkursu Wiedzy o Rodzinie o zasięgu wojewódzkim. Partnerem konkursu jest białostocka firma KAN.

Ilustracja do artykułu konkurs-rodzina2.jpg

Na pomysł organizacji konkursu wpadły nauczycielki z czterech białostockich szkół: Agnieszka Iwanowska z XI LO, Beata Żukowska z Zespołu Szkół Gastronomicznych, Beata Wielgat ze SP nr 24 oraz Margeryta Ordowska z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych.

- Ta inicjatywa to odpowiedź na charakterystyczne dla naszych czasów zjawisko - upadku autorytetu rodziny – mówi Margeryta Ordowska. - Zastanawiałyśmy się, co możemy zrobić, by pojęcia rodzina, małżeństwo odzyskały swoje znaczenie, a młodzież wchodząca w dorosłe życie, robiła to świadomie i rozumiała, po co zakłada się rodzinę. Dlatego cieszy nas rosnąca z roku na rok liczba szkół, biorących udział w konkursie, bo to świadczy o tym, że taka forma dotarcia do młodzieży sprawdziła się.

Konkurs skierowany jest do szkół ponadgimnazjalnych i podstawowych (z klasami gimnazjalnymi) z województwa podlaskiego, a jego przedmiotem jest co roku inny temat związany z rodziną. Tematem tegorocznej, dziewiątej już edycji było „Małżeństwo – przygoda na całe życie…– KOMUNIKACJA”. Konkursowe zmagania trwały dwa dni i odbywały się w dwóch szkołach: na poziomie ponadgimnazjalnym - w Zespole Szkół Gastronomicznych i na poziomie gimnazjalnym – w SP nr 24. Uczestnicy przygotowywali się do konkursu z dostarczonych przez organizatorki materiałów, czyli pochodzących z różnych źródeł artkułów, dotyczących rodziny, małżeństwa, prokreacji itp.

- Zadaniem uczestników na obu poziomach było wypełnienie pisemnego testu; a laureaci dodatkowo musieli też opowiedzieć, dlaczego wzięli udział w konkursie i jak wyglądały ich przygotowania – dodaje Margeryta Ordowska.

W przerwie na ogłoszenie wyniku młodzież na poziomie ponadgimnazjalnym wzięła udział w panelu dyskusyjnym na temat „Asertywność, sztuka komunikacji i wyrażania siebie”, który przygotowała Beata Żukowska, natomiast młodsi uczniowie obejrzeli sztukę teatralną „Smoki i królestwa”, w wykonaniu koła teatralnego Incognito 2 ze SP nr 24. W tym czasie konkursowe jury wyłoniło laureatów konkursu. Udział w nim chwalą sobie również jego uczestnicy.

- Same przygotowania do konkursu otwierają oczy na wiele spraw dotyczących życia w rodzinie, ale też – ogólnie - w społeczeństwie – mówi Weronika Głódź z ZSG, jedna z laureatek. -  Konkurs i udział w panelu dyskusyjnym skłania nas do przemyśleń, dzięki którym mogę wymagać więcej od siebie i od innych. Gdyby nie udział w tym projekcie, nie wiem, czy w najbliższym czasie zastanawiałabym się nad tymi zagadnieniami. 

Nauczycielska inicjatywa spotkała się z poparciem lokalnych przedsiębiorców. Białostocka spółka KAN, główny partner projektu, ufundowała nagrody dla zwycięzców konkursu, a także praktyczne gadżety dla pozostałych uczestników.

- Jako producent instalacji wodnych i grzewczych, dbamy o ciepło w naszych domach. Rodzina to symbol ciepła, a woda to życie, dlatego idea konkursu wiedzy o życiu w rodzinie wydała nam się przekonywująca i postanowiliśmy poprzeć tą inicjatywę– mówi Małgorzata Słomińska-Wicher, dyrektor ds. marketingu firmy KAN.  

 

Laureaci konkursu „Wiedza o rodzinie” 2018:

Poziom ponadgimnazjalny: 1. Ewa Minkiewicz – ZSM w Białymstoku, 2. Weronika Głódź –ZSG, 3. Wojciech Giedrewicz – ZSH-E.

Poziom gimnazjalny: 1. Karolina Biełous –SP 12, 2.Monika Golonko – SP 12, 3. Mariola Dmitruk – SP 31.

 

facebook