Dodana: 6 listopad 2018 09:54

Zmodyfikowana: 6 listopad 2018 09:54

Kolejowe ABC – edukacyjne zajęcia dla przedszkolaków z Podlaskiego

Tory to nie plac zabaw. Dzieci z podlaskich przedszkoli dowiedzą się, jak bezpiecznie zachowywać się na dworcu, peronie czy przejeździe kolejowym. Specjalne zajęcia w ramach „Kampanii Kolejowe ABC” organizuje Urząd Transportu Kolejowego. Na początku listopada Zespół Kampanii Kolejowe ABC odwiedzi przedszkola w Nurcu-Stacji, Łapach, Goniądzu, Mońkach i Dąbrowie Białostockiej.

Ilustracja do artykułu kolejoweabc.jpg

Lokalizacje nie są przypadkowe. Zajęcia odbywają się w gminach, w których doszło do wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych czy tzw. dzikich przejściach.

Podczas zajęć dzieci poznają zasady bezpieczeństwa w pobliżu torowisk, w pociągu i na dworcu. Interaktywne zabawy uczą prawidłowego zachowania na terenach kolejowych. W specjalnie przygotowanej przestrzeni przedszkolaki poznają znaki drogowe ustawiane przed przejazdami kolejowymi oraz oznaczenia, które można zobaczyć na dworcu i na peronach. Dowiadują się także, czym zajmuje się maszynista, konduktor i funkcjonariusz Straży Ochrony Kolei.

Zajęcia organizowane przez Urząd Transportu Kolejowego odbywają się w całym kraju. Tylko w bieżącym roku szkolnym uczestniczyć w nich będzie około 6000 dzieci. – Popularyzowanie odpowiednich wzorców powinno odbywać się od najmłodszych lat. Za kilka lat dzieci uczestniczące w zajęciach staną się samodzielnymi pasażerami i kierowcami. Dzięki kampanii będą odpowiedzialne, świadome zagrożeń i bezpieczniejsze – przekonuje Ignacy Góra, Prezes Urzędu Transportu Kolejowego.

Spotkania w szkołach i przedszkolach są jednym z elementów „Kampanii Kolejowe ABC”. Akcja jest  odpowiedzią na potrzebę zwiększenia bezpieczeństwa na obszarach kolejowych. Jak wynika z danych UTK, tylko w 2017 roku doszło do 214 wypadków na przejazdach kolejowych. Ponad 200 osób zostało potrąconych przez pociąg podczas przechodzenia przez tory w niedozwolonym miejscu. To 2/3 wszystkich niebezpiecznych zdarzeń, które wydarzyły się na kolei w 2017 r.

Harmonogram zajęć w ramach kampanii KOLEJOWE ABC

listopad 2018 - województwo podlaskie
6.11.2018, g. 9:00 - Zespół Szkolno - Przedszkolny w Nurcu-Stacji
7.11.2018, g. 9.00 - Przedszkole nr 1 w Łapach
8.11.2018, g. 9.00 - Przedszkole Samorządowe Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Goniądzu
8.11.2018, g. 12.00 - Niepubliczne Przedszkole "Bajeczka" w Mońkach
9.11.2018, g. 9.00 - Przedszkole nr 1 w Dąbrowie Białostockiej

Kampania współfinansowana jest ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

Więcej informacji oraz materiały informacyjno-edukacyjne można znaleźć na stronie internetowej www.kolejoweabc.pl.

materiał od organizatorów

facebook