Dodana: 15 październik 2018 15:38

Zmodyfikowana: 15 październik 2018 15:38

Kolejna grupa uczniów rozwiąże kryminalne zagadki w kampusie UwB

Na Uniwersytecie w Białymstoku ruszyła druga tura projektu „Kryminalne zagadki Kampusu UwB”. W detektywów wcieli się 72 uczniów podlaskich szkół ponadgimnazjalnych. Przed nimi 49 godzin interdyscyplinarnych zajęć.

Ilustracja do artykułu Kryminalne zagadki Kampusu UwB (1).jpg

Uczestnicy projektu pracują w dwunastoosobowych grupach. Podczas pierwszych zajęć poznają podstawowe pojęcia z prawa karnego i kryminologii. Uczą się też tworzenia cyfrowych map i prostych animacji miejsca oraz przebiegu zbrodni z wykorzystaniem oprogramowania GIS (geographic information system). Potem będą m.in. analizować ślady w biologicznych i chemicznych laboratoriach. Wszystko to w formie naukowej zabawy, ale pod okiem akademickiej kadry. Jak mówią realizatorzy projektu, taka formuła pomaga rozbudzać kreatywność i ciekawość uczniów, chęć pogłębiania wiedzy. Prowadząc samodzielne badania będą też rozwijać takie umiejętności, jak krytyczne myślenie, sprawne posługiwanie się informacją czy analiza tekstu.

Na projekt „Kryminalne zagadki Kampusu UwB” uczelnia zdobyła ponad 220 tys. zł w ministerialnym programie Ścieżki Kopernika 2.0, finansowanym z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020. Partnerem przedsięwzięcia jest Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego, który pomaga m.in. przy jego promocji. Realizacja projektu rozpoczęła się w sierpniu 2017 roku. W sumie weźmie w nim udział 144 uczniów szkół ponadgimnazjalnych. 

Więcej o programie Ścieżki Kopernika 2.0

 

facebook