Dodana: 8 październik 2021 09:36

Zmodyfikowana: 8 październik 2021 09:36

Inauguracja roku akademickiego na Politechnice Białostockiej

Gaudeamus igitur na największej uczelni technicznej w regionie rozbrzmiało w czwartek, 7 października. Tym samym oficjalnie zainaugurowano rok akademicki 2021/2022. W uroczystościach wzięli udział marszałek Artur Kosicki i przewodniczący sejmiku Bogusław Dębski. Ministerstwo Edukacji i Nauki reprezentował wiceminister Tomasz Rzymkowski. List gratulacyjny z okazji rozpoczęcia nowego roku akademickiego skierował do władz i studentów Politechniki premier Mateusz Morawiecki.

Inauguracja na PB (7).jpg

– Politechnika Białostocka jest najstarszą uczelnią w regionie. Zaczynaliście Państwo od wykładów prowadzonych w skromnych pomieszczeniach. Dzięki pracy kilku pokoleń uczelnianej społeczności jesteście symbolem nowoczesności i marką na akademickiej mapie Polski – mówił marszałek podczas inauguracji. – Dowodem na spełnienie przez Politechnikę Białostocką misji edukacyjnej, naukowej i społecznej jest rzesza ludzi studiujących właśnie na tej uczelni.

Podkreślił, że PB jest wybierana chętnie przez studentów ze względu na znakomitą kadrę naukową, nowoczesną bazę dydaktyczną i wysoki poziom nauczania.

Dobra współpraca

Marszałek zaznaczył, że uczelnia cały czas świetnie współpracuje z samorządem województwa. Jako przykład podał m.in. uczestnictwo studentów i ekspertów z PB w przygotowaniu podlaskiej wystawy Xylopolis na Expo 2020 w Dubaju czy realizację projektu badawczo-rozwojowego z zakresu współpracy nauki i biznesu.

– Podlaskie będzie się rozwijać, jeżeli jego mieszkańcy będą ludźmi wykształconymi, potrafiącymi przystosować się do panujących warunków gospodarczych, a takie możliwości daje Politechnika Białostocka – dodał.

Powrót do nauki stacjonarnej

O dobrej współpracy z samorządem województwa mówiła też dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB i rektor uczelni. Podkreślała zaangażowanie zespołu z PB w przygotowanie wystawy Expo2020 w Dubaju. Dodała, że uczelnia ma zamiar kontynuować koncepcję Xylopolis. Część polskiego pawilonu ma zostać przeniesiona właśnie na teren kampusu uczelni i promować nowatorski, wyjątkowy projekt.

Prof. Kosior-Kazberuk nawiązała do trudnych, bo obwarowanych pandemicznymi obostrzeniami, warunków z jakimi musieli zmierzyć i studenci i wykładowcy w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy.

– Moja szczególna troska dotyczy studentów, którzy rozpoczęli studia na naszej uczelni w ubiegłym roku akademickim. Stale doskonaląc metody i narzędzia kształcenia zdalnego staraliśmy się utrzymać efektywność procesu edukacyjnego. Zdajemy sobie jednak sprawę, że ten rok pozostawił niedostatek, jeśli chodzi o życie studenckie – mówiła.

Rektor dodała, że w tym roku większość zajęć rozpoczęto w trybie stacjonarnym i wyraziła nadzieję, że ten tradycyjny model nauczania będzie trwał do końca roku akademickiego.

Zanim odśpiewano uroczyste Gaudeamus igitur, rektor PB, prof. Marta Kosior-Kazberuk dokonała immatrykulacji studentów, którzy najlepiej zdali egzaminy wstępne na uczelnię.

W uroczystościach inauguracyjnych wzięli też udział: duchowni kościołów prawosławnego i katolickiego – m.in. abp Józef Guzdek, podlascy parlamentarzyści, władze Politechniki Białostockiej i innych podlaskich uczelni, samorządowcy – m.in. radny wojewódzki Cezary Cieślukowski, a także studenci i doktoranci.

Politechnika Białostocka

Początek uczelni datuje się na 1 grudnia 1949. Wówczas powstała Prywatna Wieczorowa Szkoła Inżynierska NOT w Białymstoku. W 1964 r. uczelnia otrzymała zgodę Ministerstwa Szkolnictwa Wyższego na uruchomienie studiów dziennych i zaocznych oraz prowadzenie kursów magisterskich. Zmieniła nazwę na Wyższa Szkoła inżynierska. W 1974 r. Wyższa Szkoła Inżynierska podniesiona została do rangi uczelni akademickiej, od tej pory działa już jako Politechnika Białostocka.

Na Politechnice Białostockiej kształci się obecnie ok. 7 tys. studentów. W tym roku do społeczności akademickiej dołączy 2,3 tys. osób. Będą się uczyć na 31 kierunkach w sześciu wydziałach uczelni.

Aneta Kursa
red. Małgorzata Sawicka
fot.: Kamil Timoszuk

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook