Dodana: 31 lipiec 2017 10:36

Zmodyfikowana: 31 lipiec 2017 10:36

Dwa projekty UwB otrzymały ponad 1,7 mln zł z Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki

Dwa projekty badawcze Uniwersytetu w Białymstoku otrzymały granty w ramach rozstrzygniętego właśnie ogólnopolskiego konkursu w module „Dziedzictwo narodowe” w ramach Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki.

Ilustracja do artykułu IMG_6826.JPG

To granty na badania, które będą realizowane przez kilka lat. Kierownikiem pierwszego projektu jest ks. prof. dr hab. Wiesław Jan Przyczyna (nie jest zatrudniony na UwB), który razem z pracownikami UwB: ks. dr. hab. Markiem Ławreszukiem, kierownikiem Katedry Teologii Prawosławnej, dr Małgorzatą Kurianowicz i dr Anną Rygorowicz-Kuźmą,  będzie realizował na Wydziale Filologicznym UwB projekt pod nazwą „Słownik polskiej terminologii prawosławnej”. Na swoje badania otrzyma 1 110 938,00 zł.

Z kolei dr hab. Marzena Liedke (kierownik projektu) i dr Piotr Guzowski z Wydziału Historyczno-Socjologicznego uzyskali grant w wysokości 631 400,00 zł na projekt „Akta synodów prowincjonalnych i dystryktowych Jednoty Litewskiej. Krytyczna edycja źródeł”.

Jak można przeczytać na stronie MNiSW, w ramach modułu Dziedzictwo narodowe wspierane są projekty badawcze w priorytetowych obszarach badawczych określonych przez Radę Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki, obejmujące projekty o charakterze dokumentacyjnym, źródłowym, edytorskim, translatorskim i słownikowym, w tym wymagające tworzenia oraz utrzymania wysoko wyspecjalizowanych i stabilnych zespołów badawczych, a także projekty stanowiące podstawy dla prac badawczych w humanistyce, obejmujących badania nad dziedzictwem narodowym.

Więcej informacji o konkursie 

facebook