Dodana: 17 sierpień 2018 08:36

Zmodyfikowana: 17 sierpień 2018 08:36

"Srebrny" łazik marsjański z Politechniki Białostockiej

Po sukcesie w zawodach robotycznych w Chinach, kolejny srebrny medal w Kanadzie… Tym razem na podium stanęła drużyna konstruktorów najnowszego łazika marsjańskiego ARGO. Studenci Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej wywalczyli drugie miejsce w Canadian International Rover Challenge (10 - 13 sierpnia 2018 r. w Drumheller w Kanadzie). Sukces w tych zawodach cieszy tym bardziej, że odniosła go nowa drużyna istniejąca dopiero od kilku miesięcy. Większość członków zespołu pierwszy raz wzięła udział w tego typu projekcie.

Ilustracja do artykułu Kanada 1.jpg

Analog łazika marsjańskiego Argo skonstruował zespół studentów w składzie: inż. Aneta Łukowska, Barbara Kuc, Piotr Tomaszuk, Igor Tylman, Paweł Rółkowski, Adam Buczyłowski, Jakub Czygier, Karol Haraburda, Paweł Straszyński, Kamil Kamieński i Michał Ostaszewski. W pracach wsparli ich również: Paweł Frejda, Damian Łapiński, Łukasz Ornowski, Łukasz Magnuszewski, Maciej Leszczyński oraz Maciej Ołdakowski. Nad całością projektu czuwał dr hab. inż. Kazimierz Dzierżek i mgr inż. Maciej Rećko. Analog łazika marsjańskiego Argo to siódmy już tego typu robot skonstruowany na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej.

Zawody Canadian International Rover Challenge polegają na symulacji misji marsjańskiej - na wykonaniu pojedyncze zadań takich jak: pobieranie próbek gleby i szukanie w nich życia (Prospecting Task); uruchomienie urządzeń kopalnianych poprzez podniesienie z ziemi wtyczki, włożenie jej w gniazdo, wymianę bezpiecznika i przekręcenie zaworu (Equipment Servicing Task); znalezienie rannego astronauty, uszczelnienie jego skafandra i dostarczenie tlenu (Search and Rescue Task) oraz dostarczenie ziemi z kilku wybranych miejsc do głównego zasobnika (Resource Extraction Task). Dużym wyzwaniem było zadanie odbywające się w nocy w kompletnych ciemnościach. Analog łazika marsjańskiego musiał samodzielnie oświetlać sobie drogę i znaleźć astronautę, który nadawał ratunkowy sygnał radiowy. W innym zadaniu roboty musiały zmagać się z  bardzo suchą glebą kanadyjskich "badlandów", z której bardzo ciężko było pobrać próbki. Zadanie dodatkowo utrudniała walka z czasem - w 60 minut należało dostarczyć jak najwięcej wykopanego piachu z różnych miejsc.

Po raz pierwszy konkurs zorganizował zespół University of Saskatchewan Space Design (USST) w lipcu 2017 r. Celem tego przedsięwzięcia było przetestowanie analogów łazików marsjańskich poza laboratoriami, w których powstały. Konkurs stanowi cenne uzupełnienie edukacji każdego, kto interesuje się nauką i technologią. Jest także świetną okazją, aby sprawdzić się w trudnych warunkach i pokazać swoje umiejętności na arenie międzynarodowej.

Budowę łazika marsjańskiego Argo wsparł Prezydent Białegostoku w ramach umowy dotyczącej promocji miasta.

Udział w zawodach sfinansowany został dzięki projektowi "Najlepsi z najlepszych! 2.0." w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

facebook