Dodana: 20 kwiecień 2018 12:32

Zmodyfikowana: 20 kwiecień 2018 12:32

„Inna Bajka”. Studenci UwB i uczniowie wspólnie przygotowali spektakl

Studenci z Naukowego Koła Pedagogiki Resocjalizacyjnej UwB wraz z młodzieżą z Koła Teatralnego "Fajna Ferajna" działającego przy Szkole Podstawowej w Obrubnikach przygotowali spektakl profilaktyczny pt. „Inna Bajka”. Można go będzie obejrzeć 26 kwietnia 2018 r. (czwartek), o godz.10.00, w auli dydaktyczno-widowiskowej Wydziału Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu w Białymstoku. Przedstawienie kierowane jest przede wszystkim do dzieci ze szkół podstawowych.

Ilustracja do artykułu Inna Bajka_plakat.jpg

- Scenariusz "Innej Bajki" oparty jest na baśni Hansa Christiana Andersena o dziewczynce z zapałkami. Jednak fabuła naszego przedstawienia umieszczona została w dzisiejszych realiach: czasach, w których najgorszym wrogiem jest dla człowieka drugi człowiek, a pęd za tym, co doczesne, przysłania najważniejsze wartości, takie jak rodzina czy przyjaźń. Ideą spektaklu jest zachęcenie młodych odbiorców do refleksji nad sobą. By docenili to, czym zostali obdarzeni i tych, którzy są na wyciągnięcie ręki: kolegów z klasy, nauczycieli, rodziców czy dziadków – mówi mgr Anna Chańko-Kraszewska, opiekun naukowy Naukowego Koła Pedagogiki Resocjalizacyjnej i opiekun Koła Teatralnego "Fajna Ferajna". 

Autorami sztuki są mgr Anna Chańko-Kraszewska oraz studentki pedagogiki - Martyna Szymańska, Monika Bilmin, Sylwia Tomczuk, Natalia Szwarc i Monika Szymańska. Studenci, wraz z uczniami ze szkoły w Obrubnikach, wystąpią też na scenie. 

To już trzeci spektakl współtworzony przez studentów z Naukowego Koła Pedagogiki Resocjalizacyjnej UwB. Do pracy przy pierwszym przedstawieniu, zatytułowanym "Tabu", zaprosili gimnazjalistów z Gimnazjum w Zawadach. W drugim, pt. "Dziecinnie proste", wzięli udział podopieczni Stowarzyszenia MONAR - Ośrodka Leczenia, Terapii i Rehabilitacji Uzależnień w Zaczerlanach. Tym razem studenci postanowili pracować z mniejszymi dziećmi, ze środowiska wiejskiego, zgodnie z ideą wyrównywania szans edukacyjnych.

Na czwartkowy spektakl obowiązuje rezerwacja miejsc – mailowo (pod adresem inna_bajka@onet.pl) lub telefonicznie (pod numerem 518 470 992). „Inną Bajkę” można będzie zobaczyć także 8 czerwca, w ramach XVI Festiwalu Nauki i Sztuki.

facebook