Dodana: 4 lipiec 2011 06:33

Zmodyfikowana: 4 lipiec 2011 06:33

Prezydent RP Bronisław Komorowski w Białymstoku

Prezydent Bronisław Komorowski, który rozpoczął wizytę w województwie podlaskim od otwarcia Międzynarodowego Centrum Dialogu w Krasnogrudzie, po południu w Białymstoku uczestniczył w uroczystościach nadania sztandaru 18. Białostockiemu Pułkowi Rozpoznawczemu oraz odsłonięcia tablicy pamiątkowej i otwarcia nowej ulicy Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego.

Historia białostockiej jednostki rozpoczęła się 11 lutego 2009 r., kiedy to Minister Obrony Narodowej Bogdan Klich podpisał decyzję Nr 4 w sprawie sformowania  18. Pułku Rozpoznawczego w Białymstoku. Zgodnie z tą decyzją od 1 lipca 2009 r. rozpoczęło się tworzenie nowej jednostki Wojsk Lądowych.

W lutym br. ukształtował się komitet fundatorów sztandaru 18. Pułku Rozpoznawczego, pod patronatem Wojewody Podlaskiego, Macieja Żywno. Jednocześnie Minister Obrony Narodowej wystąpił z wnioskiem do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej o nadaniu sztandaru tej jednostce. Rodzicami chrzestnymi sztandaru zostali: Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Barbara Kudrycka oraz Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

Uroczystość przekazania sztandaru, zaplanowana w dniu 30 czerwca przed pomnikiem marszałka Piłsudskiego, rozpoczęła się złożeniem meldunku Prezydentowi RP przez Dowódcę 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego, płk. Piotra Oleszczuka, a  Prezydent Bronisław Komorowski dokonał przeglądu pododdziałów. Sztandar nadany został 18. Białostockiemu Pułkowi Rozpoznawczemu na podstawie artykułu 2 ust. 1 Ustawy z dnia 19 lutego 1993 r. o znakach Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej na wniosek Ministra Obrony Narodowej.

„Sztandar to dowód szczególnych związków między wojskiej a społeczeństwem polskim” – powiedział Prezydent RP Bronisław Komorowski – „To dowód na to, że potrafimy razem dbać o bezpieczeństwo państwa, razem rozumieć, czym jest armia w państwie. Chciałbym podziękować z całego serca wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że  18. Białostocki Pułk Rozpoznawczy ma dziś swój sztandar”.

Prezydent Komorowski podkreślił, że białostocka jednostka jest jedną z zaledwie trzech tego typu w naszym kraju; „Wojska rozpoznawcze to szczególny rodzaj żołnierzy i szczególne zadania, które zobowiązują do budowania stałej gotowości, i ciągłego rozwijania umiejętności, zarówno bojowych, jak i analitycznych’.

Po odczytaniu decyzji Ministra Obrony Narodowej z dnia 15 maja 2011 r. w sprawie przejęcia przez pułk dziedzictwa tradycji i nadania wyróżniającej nazwy „Białostocki” uroczystość na placu przy Rynku Kościuszki zakończyła się defiladą pododdziałów.

 

O godzinie 16.20 rozpoczęła się ceremonia odsłonięcia tablicy pamiątkowej i otwarcie nowej ulicy Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego, w której oprócz Prezydenta Komorowskiego udział wzięli m.in. Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski i Wojewoda podlaski Maciej Żywno.

Wspominając tragicznie zmarłego ostatniego Prezydenta Polski na Uchodźstwie Prezydent Komorowski powiedział:” Jest mi niesłychanie miło, że dziś po uroczystości przekazania sztandaru 18. Białostockiemu Pułkowi Rozpoznawczemu mogę uczestniczyć w święcie wywieszenia wysoko drugiego sztandaru. Nie tylko jednostki wojskowe, także my wszyscy potrzebujemy sztandaru, którym czasem są ludzie, czasem symbole, czasem wydarzenia, które skupiają ludzkie emocje. Jestem głęboko przekonany, że postać Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego jest takim sztandarem wzniesionym wysoko w Białymstoku i w całej Polsce. Siła ideału Prezydenta Kaczorowskiego wypływa z wierności szczytnym wartościom, których nauczył się tu, w Białymstoku”.

Poświęcenie tablicy oraz złożenie wieńców przez Prezydenta RP i Prezydenta miasta, a także innych uczestników tego wydarzenia, było ostatnim punktem uroczystości. Ok. godz. 17.00 zakończyła się oficjalna część wizyty Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego w naszym województwie.

 

Program wizyty

Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Bronisława Komorowskiego

w Białymstoku w dniu 30 czerwca 2011 roku

 

godz. 15.00

-        przyjazd Prezydenta RP na Plac Kościuszki
-        złożenie meldunku Prezydentowi RP przez Dowódcę 18 Białostockiego Pułku Rozpoznawczego oraz  przegląd pododdziałów przez Prezydenta RP
-        przywitanie się Prezydenta RP z gośćmi honorowymi
-        podniesienie Flagi Państwowej na maszt i odegranie Hymnu RP
-        odczytanie Uchwały w sprawie ufundowania Sztandaru 18 Białostockiemu Pułkowi Rozpoznawczemu
-        złożenie wpisów  na akcie ufundowania Sztandaru
-        ceremonia poświęcenia Sztandaru
-        uroczyste wręczenie oraz odczytanie aktu nadania Sztandaru
-        przemówienie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Bronisława Komorowskiego
-        przekazanie przez Przedstawicieli kombatantów sztandarów Dowódcy  18 Białostockiego Pułku Rozpoznawczego
-        defilada pododdziałów

godz. 16.00

-        zakończenie uroczystego apelu          

godz. 16.30    

Udział Prezydenta RP Pana Bronisława Komorowskiego w uroczystości odsłonięcia tablicy pamiątkowej i otwarciu nowej ulicy im. Ryszarda Kaczorowskiego                       

-        wystąpienie Prezydenta RP Pana Bronisława Komorowskiego
-        odsłonięcie tablicy pamiątkowej przez Prezydenta RP Pana Bronisława   Komorowskiego, Prezydenta Miasta Białegostoku
-        poświęcenie tablicy w obrządkach katolickim i prawosławnym
-        złożenie przez Prezydenta RP Pana Bronisława Komorowskiego, Prezydenta   Miasta Białegostoku kwiatów przed tablicą pamiątkową

godz. 16.50    

-        zakończenie uroczystości

                       

źródło:
Emila Jachimska
Biuro Prasowe Wojewody Podlaskiego

 

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook