Dodana: 16 listopad 2015 14:46

Zmodyfikowana: 16 listopad 2015 14:46

Zawód: poseł. Ale nie tylko. Do Sejmu licznie weszli także ekonomiści, prawnicy i inżynierowie

Ekonomiści, prawnicy, inżynierowie, nauczyciele i profesorowie uczelni są licznie reprezentowani w nowym Sejmie. Najliczniejsi są jednak posłowie zawodowi - wynika z analizy mojapolis.pl

Ilustracja do artykułu funkcje-sejmu-2.jpg

Najbardziej doświadczony klub mają posłowie PO: 108 z 138 posłów to osoby z doświadczeniem w Sejmie lub Senacie, w szeregach PiS w parlamencie pracowało 146 z 235 polityków. PSL prawie w całości składa się z posłów powołanych w ramach reelekcji (10 na 14).

 

195 wybranych posłów to parlamentarni nowicjusze. Z nowicjuszy składają się w całości Kluby Nowoczesnej i Kukiza’15. Te kluby są również najmłodsze w Sejmie - przeciętny poseł ma 42 lata. Natomiast przeciętni przedstawiciele PSL, PO, PiS mają średnio odpowiednio 50,51 i 51 lat.

 

Z informacji zebranych przez mojapolis.pl podczas kampanii wyborczej wynika, że 421 z 460 nowych posłów posiada wykształcenie wyższe. Najlepiej wykształceni są posłowie PSL - wszyscy mają przynajmniej tytuł magistra (16 z 16), PO (134 z 138), Nowoczesnej (27 z 28). Natomiast osób z wykształceniem wyższym niż średnie lub zawodowe najwięcej będzie wśród posłów PiS oraz Ruchu Kukiz’15 , odpowiednio - 210 z 235, 33 z 42.

 

W Sejmie VIII kadencji zasiądzie 68 parlamentarzystów, którzy w rubryce zawód wpisali “poseł”. Większość posłów zawodowych to posłowie PiS - 41, 24 weszło do Sejmu z list PO, trzech z PSL.

 

Prawo nowej kadencji tworzyć będzie m.in. 50 ekonomistów, 49 prawników, 38 inżynierów, 33 nauczycieli, 29 nauczycieli akademickich, 27 urzędników, 26 politologów, 20 lekarzy, 18 przedsiębiorców, 17 historyków oraz m.in. dwóch muzyków: Piotr Liroy-Marzec oraz Paweł Kukiz, dyrektor teatru, Krzysztof Mieszkowski z Nowoczesnej i 11 dziennikarzy.

 

20 kandydatów przed wyborami było związanych z samorządem - jako radni lub pracownicy administracji.

 

Prawo i Sprawiedliwość wprowadza do Sejmu specjalistów z kilkunastu dziedzin. 30 na 49 wszystkich prawników wśród nowych posłów pochodzi z PiS. 22 na 33 z tej partii to nauczyciele. PiS w swoich szeregach ma również inżynierów i ekonomistów.

 

W PO 17 proc. to posłowie zawodowi, dalej ekonomiści (20), inżynierowie (12) i lekarze (11). Według analizy przeprowadzonej przez mojapolis.pl najbardziej jednolitym zawodowo klubem będzie Nowoczesna - połowa posłów ugrupowania to przedsiębiorcy i ekonomiści (14 na 28 posłów). Wśród 42 posłów Kukiza znalazło się sześciu przedsiębiorców, pięciu nauczycieli akademickich, po czterech dziennikarzy i prawników.

 

Interesów wsi w Sejmie nie będzie reprezentować PSL - na 10 posłów, którzy określili się jako rolnicy w PSL ten zawód wybrał tylko jeden, ośmiu, to posłowie PiS, jeden - poseł Kukiz’15. Ludowcy będą mieć w klubie po dwóch prawników, inżynierów i nauczycieli.

 

Wśród 235 posłów wybranych z list komitetu Prawo i Sprawiedliwość 193 należy do tej partii, dziewięciu - do Solidarnej Polski, sześciu – do Polski Razem, jest też jeden przedstawiciel Prawicy Rzeczpospolitej – Jan Klawiter.

 

26 posłów z listy PiS nie należy do żadnej partii politycznej. PO wprowadziła 12 niepartyjnych, wśród nich m.in. Henrykę Krzywonos, sportowców Szymona Ziółkowskiego i Romana Koseckiego, a także ministra zdrowia w rządzie Ewy Kopacz – Mariana Zembalę. Z list PSL weszli do parlamentu wyłącznie członkowie tej partii.

 

Komitet Kukiz15 wprowadził do Sejmu trzech przedstawicieli Ruchu Narodowego – Roberta Winnickiego, Sylwestra Chruszcza i Adama Andruszkiewicza. Do Sejmu wszedł też Jacek Wilk z Kongresu Nowej Prawicy i Bartosz Jóźwiak z Unii Polityki Realnej. Pozostałych 37 posłów Kukiza nie należy do partii politycznej.

 

Bezpartyjny w większości będzie na razie klub Ryszarda Petru. Wśród 28 posłów, tylko pięciu zapisało się do Nowoczesnej.

 

Jak informuje mojapolis.pl, większość posłów dostała się do Sejmu z okręgów w których mieszkają.
10 proc. posłów (25) to tzw. spadochroniarze z Warszawy. Większość z nich (18) kandydowała z list PiS, czterech z PO, dwóch z Kukiz’15, jeden z Nowoczesnej.

Po 3 posłów z Warszawy weszło do Sejmu z okręgów płockiego i siedleckiego oraz Łodzi, a po 2 – z Kalisza, Kielc i Wałbrzycha. Z 15 posłów mieszkających we Wrocławiu trzech startowało spoza tego okręgu: z Legnicy, Kielc i Warszawy.

Za: www.kurier.pap.pl

http://kurier.pap.pl/depesza/158342/Zawod-posel--Ale-nie-tylko--Do-Sejmu-licznie-weszli-takze-ekonomisci--prawnicy-i-inzynierowie

 

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook