Dodana: 15 marzec 2016 13:00

Zmodyfikowana: 15 marzec 2016 13:05

Polska jest obok Niemiec i Francji wśród krajów UE, które zakazały uprawy GMO

19 unijnych państw, w tym Polska, nie chce mieć na swoim terytorium upraw genetycznie modyfikowanych. Komisja Europejska zaakceptowała te decyzje. Jedyną dozwoloną uprawą w UE jest kukurydza MON 810 - podała Fundacja Programów Pomocy dla Rolnictwa działająca przy ministerstwie rolnictwa.

Ilustracja do artykułu maize-839470_960_720.jpg
Zgodnie z nowymi przepisami dotyczącymi możliwości wprowadzenia zakazu uprawy GMO na swoim terytorium lub w jego części, 19 państw członkowskich wystąpiło do Komisji z wnioskiem o zakaz uprawy MON810 przed 3 października 2015 roku, a wszystkie wnioski obejmowały całe terytoria państw z wyjątkiem Belgii oraz Wielkiej Brytanii.

Kraje te skorzystały z tzw. klauzuli opt-out, która dopuszcza możliwość wyłączenia członka UE z obowiązku wypełniania części unijnych wymogów.
KE dopuściła na obszarze UE uprawę genetycznie modyfikowanej kukurydzy MON 810 oraz ziemniaków Amflora (które już nie są uprawiane).
Na mocy tej klauzuli uprawa kukurydzy GMO jest zakazana w państwach (lub ich regionach) wymienionych w załączniku: Belgia (tylko Walonia), Bułgaria, Dania, Niemcy (poza celami badawczymi), Grecja, Francja, Chorwacja, Włochy, Cypr, Łotwa, Litwa, Luksemburg, Węgry, Malta, Holandia, Austria, Polska, Słowenia, Wielka Brytania (poza Irlandią Płn., Szkocją i Walią).
Komisja przedstawiła wnioski firmie Monsanto, która nie wyraziła sprzeciwu. Monsanto to międzynarodowy koncern zajmujący się biotechnologią, jest m.in. producentem zmodyfikowanego genetycznie ziarna siewnego, w tym kukurydzy MON 810, kontrolując od 70 do 100 proc. światowego rynku.
Polska już w styczniu 2013 r. wprowadziła rozporządzeniem rządu zakaz uprawy roślin GMO. Wprowadzenie zakazu wówczas uzasadniono w KE zagrożeniem zanieczyszczenia pyłkiem kukurydzy GMO miodów produkowanych w Polsce, co mogłoby spowodować poważne trudności dla hodowców pszczół i ograniczyć spożycie miodu.

Wcześniej (w listopadzie 2012 r.) została uchwalona ustawa o nasiennictwie, która zezwala na rejestrację i obrót nasionami zmodyfikowanymi genetycznie w Polsce. Uchwalenie tych przepisów poprzedziły liczne demonstracje przeciwników upraw GMO. 
Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook