Dodana: 16 luty 2019 09:54

Zmodyfikowana: 17 luty 2019 09:07

Ostatnia droga Jana Olszewskiego

Zakończyły się uroczystości pogrzebowe śp. Jana Olszewskiego. Były szef polskiego rządu został pochowany na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach. W ostatniej drodze Janowi Olszewskiemu towarzyszyli m.in. rodzina, prezydent Andrzej Duda i pierwsza dama Agata Kornhauser- Duda, premier Mateusz Morawiecki, marszałkowie Sejmu i Senatu Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski. Jana Olszewskiego pożegnały też tłumy warszawian i przyjezdnych spoza stolicy.

Ilustracja do artykułu 17_sma_3647.jpg

Uroczystości rozpoczęły się  już w piątek, 15 lutego. Trumna śp. Jana Olszewskiego była wystawiona w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. W Kancelarii wyłożono też księgę kondolencyjną, do której  wpisać się mógł każdy, kto pragnie wyrazić szacunek i żal po śmierci byłego premiera. Hołd Janowi Olszewskiemu złożyli m.in.prezes PiS Jarosław Kaczyński, premier Mateusz Morawiecki, marszałkowie Senatu i Sejmu Stanisław Karczewski i Marek Kuchciński. 

O godz. 18.00 odbyła się msza żałobna w intencji śp. Jana Olszewskiego w Kościele św. Aleksandra na Placu Trzech Krzyży. Następnie o godz. 20:00  trumna w kondukcie została przeniesiona   do Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej. Konduktowi towarzyszyły szwadron kawalerii Wojska Polskiego i orkiestra wojskowa.

Główne uroczystości pogrzebowe odbyły się w sobotę (16 lutego). Rozpoczęła je msza św. o godz. 11 w archikatedrze św. Jana Chrzciciela.
Po nabożeństwie kondukt pogrzebowy przeszedł na cmentarz powązkowski. zatrzymując się pod pomnikiem Powstania Warszawskiego, gdzie premiera pożegnali żołnierze Armii Krajowej, byli powstańcy warszawscy.

W związku ze śmiercią  Jana Olszewskiego prezydent Andrzej Duda ogłosił żałobę narodową.
Trwa ona od piątku (15. 02 br.) do soboty (16.02 - do godziny 19:00).

 

Jan Olszewski był premierem w latach 1991-1992, w latach PRL-u bronił opozycjonistów, współpracował z Prezydentem Lechem Kaczyńskim. 
Zmarł w 7 lutego 2019r. w wieku 88 lat.Źródło video: www.prezydent.pl

 Wiecej: Nie żyje były premier RP Jan Olszewski 

fot.Igor Smirnow/KPRP

oprac.ak

 fot.pixabay

facebook