Dodana: 30 styczeń 2016 11:10

Zmodyfikowana: 30 styczeń 2016 11:10

Nabór wniosków o świadczenia 500 Plus będzie można zacząć 1 kwietnia

Nie będzie większego problemu, by od 1 kwietnia rozpocząć nabór wniosków o świadczenia w ramach programu "Rodzina 500 plus" - poinformował w czwartek w Sejmie wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Bartosz Marczuk, odpowiadając na pytania posłów m.in. o tempo prac nad rządowym projektem.

Ilustracja do artykułu Bartosz Marczuk.jpg

- Data 1 kwietnia jest datą, w której nabór wniosków będzie można rozpocząć - zapewnił wiceminister. 

 Jak podkreślił, zakończyły się konsultacje dotyczące rządowego projektu wsparcia dla rodzin, przeprowadzone we wszystkich województwach.
- Regiony - mówił - mają już narzędzia, wynikające z ustawy o świadczeniach rodzinnych, pozwalające na obsługę programu "Rodzina 500 plus". Ponadto dostaną na jego realizację dodatkowe środki w postaci 2 proc. kwoty przeznaczonej na wypłatę świadczeń.

-To - jak wskazał - 340 mln zł w 2016 roku (2 proc. z 17 mld) oraz 460 mln zł w 2017 r. (2 proc. z 23 mld). Pieniądze na przygotowania trafią na konta samorządów tydzień po publikacji ustawy.

Marczuk powiedział, że na marzec przewidziano szkolenia związane z programem we wszystkich regionach, a w pierwszym okresie wypłaty świadczeń - a więc od kwietnia tego roku - rodzice będą mieli trzy miesiące na złożenie wniosków i dostaną wyrównanie świadczeń do 1 kwietnia.

Zwrócił też uwagę, iż samorządowcy w czasie konsultacji wyrażali potrzebę wprowadzenia 6-tygodniowego vacatio legis. Rząd przewiduje co najmniej cztery tygodnie - dodał.

Wiceminister powiedział również, że uwzględniono uwagi dotyczące ew. marnotrawienia pieniędzy. W uzasadnionych przypadkach gminy będą więc mogły udzielać pomocy w formie rzeczowej lub wykupienia usług - wyjaśnił.

- Gmina będzie mogła zapłacić czesne, czy wykupić kolonie dziecku - mówił.

Źródło: www.kurier.pap.pl

http://kurier.pap.pl/depesza/160857/Marczuk-nabor-wnioskow-o-swiadczenia-500-Plus-bedzie-mozna-zaczac-1-kwietnia  

fot.: www.mpips.gov.pl   

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook