Dodana: 25 kwiecień 2016 12:09

Zmodyfikowana: 25 kwiecień 2016 12:09

Komendant policji: funkcjonariusz na służbie powinien mieć przy sobie paralizator

Nie chcemy być policją, która patrzy jedynie przez pryzmat statystyk, chcemy wsłuchiwać się w potrzeby ludzi... Inną ważną kwestią jest modernizacja policji i poprawa sytuacji finansowej formacji, także pracowników cywilnych - mówi PAP nowy komendant główny policji nadinsp. Jarosław Szymczyk.

Ilustracja do artykułu policja 4.jpg

PAP: Panie komendancie jakie są pańskie priorytety; jakie wyzwania będzie pan stawiał przed polską policją?

- Priorytety krótkoterminowe to z całą pewnością dwa ogromne wydarzenia, które czekają nas w lipcu - czyli szczyt NATO i Światowe Dni Młodzieży, połączone z wizytą Ojca Świętego. Zdecydowanie to najważniejsze kwestie, do których się obecnie przygotowujemy.

Te przygotowania trwają już bardzo długo i myślę, że dzisiaj można powiedzieć, że jest to poziom, który daje gwarancję, że są dobrze realizowane. Jestem całkowicie spokojny o wizytę Ojca Świętego w Częstochowie - bo przygotowania do tej wizyty znam od podstaw (nadinspektor był dotychczas szefem śląskiej policji - PAP). Uważam, że w tym zakresie wszystko jest dopięte na ostatni guzik.

PAP: Co chciałby pan uzyskać w ramach opracowywanego programu modernizacji służb podległych MSWiA?

- Elementem, w mojej ocenie niezwykle istotnym, jest poprawa sytuacji materialnej funkcjonariuszy i pracowników cywilnych policji, bo o nich też zawsze pamiętam. To jest bardzo ważne, bo mamy świadomość, że te zarobki pozostawiają, delikatnie mówiąc, wiele do życzenia.

Bardzo ważna jest też dla nas kwestia kontynuacji inwestycji w obiekty, w których pełnią służbę policjanci. To miejsca, gdzie przyjmujemy obywateli, ten kontakt powinien odbywać się w godnych warunkach. Kolejna kwestia to środki transportu, bez których polska policja nie jest w stanie funkcjonować i tutaj też są spore potrzeby; ważne jest też samo wyposażenie policjantów.

Ja od wielu lat jestem zwolennikiem takich rozwiązań jak przykładowo wyposażenie każdego policjanta udającego się na służbę w paralizator. Efekt użycia tego narzędzia jest taki sam jak w przypadku broni, a nawet czasem zdecydowanie lepszy; skutki dla osoby, wobec której się go używa, nieporównywalne.

Chciałbym też, by we wszystkich radiowozach montowane były kamery pozwalające na rejestrację przebiegu interwencji, ale także na dokumentowanie procesowe czynności realizowanych przez policjantów.

PAP: A jeśli chodzi o konkretne kwoty?

- Zostaliśmy poproszeni przez kierownictwo MSWiA o przygotowanie wykazu potrzeb i określenie kwot - z naszego punktu widzenia. Takie zestawienie jest obecnie przygotowywane w oparciu o to, co przedstawiają nam komendanci wojewódzcy i biura KGP. To jest w fazie końcowej. Na chwilę obecną, zastrzegając że są to kalkulacje na poziomie maksymalnym, mówimy o ok. 8 mld zł na inwestycje i wyposażanie policjantów.

Chciałbym uzyskać efekt systematycznego wzrostu wynagrodzeń. Średnie uposażenie policjanta w Polsce to często niecałe 4 tys. zł brutto. To są środki, które na pewno nie rekompensują tego, ile trudu wkłada się w codzienną służbę, ani też zagrożeń, na które policjant podczas służby się naraża.

Mam też świadomość tego, że pracownicy cywilni to grupa o najniższych zarobkach w naszej formacji. Jest tu na pewno bardzo dużo do zrobienia. Pierwszy krok został już zrobiony - w tym roku pracownicy cywilni dostali podwyżkę.

Rozmawiali: Patrycja Rojek-Socha i Grzegorz Dyjak (PAP)

Za: kurier.pap.pl
http://kurier.pap.pl/depesza/163718/Komendant-policji-funkcjonariusz-na-sluzbie-powinien-miec-przy-sobie-paralizator

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook