Dodana: 12 listopad 2017 11:16

Zmodyfikowana: 12 listopad 2017 11:18

Choinka dla Franciszka. Świerk z Mazur pojechał do Watykanu

W Święto Niepodległości, 11 listopada na Placu św. Jana Pawła II w Ełku, odbyło się pobłogosławienie transportu choinki – daru dziękczynnego Kościoła w Polsce dla papieża Franciszka. Na to wydarzenie przybyli wierni z diecezji, aby w modlitwie wypraszać błogosławieństwo dla wszystkich zaangażowanych w transport drzewek z Mazur do Watykanu. Nabożeństwu przewodniczył bp Jerzy Mazur, Biskup Ełcki. Uroczysty charakter podkreślił udział Miejskiej Orkiestry Dętej oraz sygnaliści z Nadleśnictwa Maskulińskiego. Drzewko dotrze do Watykanu ok. 22 listopada a następnie zostanie ustawione na Placu św. Piotra w Rzymie.

Ilustracja do artykułu 23423805_10210380028688080_589134202_o.jpg

Świerk został ścięty w środę, 8 listopada. Drzewo wysokości 25 metrów pochodzi z diecezji ełckiej, rosło w Puszczy Rominckiej, w okolicach miejscowości Żytkiejmy. Ścięcie świerku wymagało sporo zachodu. Należało najpierw przygotować grunt pod dźwigi, które zabezpieczały drzewo przed upadkiem. Chodziło o to, aby nie uszkodzić gałęzi.

Świerk został profesjonalnie opakowany siatką i taśmami i nie powinien być uszkodzony podczas długiego transportu. Podróż choinki z polskich lasów przez Europę na Plac św. Piotra będzie trwała około półtora tygodnia i będzie liczyła około 2100 kilometrów. Samochód ciężarowy wiozący choinkę ze względu na wielkogabarytowy ładunek, będzie pilotowany i będzie jechał tylko nocami, aby nie utrudniać jazdy innym użytkownikom drogi.
7 grudnia na Placu św. Piotra w Watykanie odbędzie się rozświetlenie choinki lampkami i ozdobami przygotowanymi przez w chore dzieci leczone we Włoszech na oddziałach onkologicznych. W wydarzeniu weźmie udział papież Franciszek.
Choinka od leśników z polskich lasów stanie po raz drugi na Placu św. Piotra w Watykanie. 20 lat temu, w 1997 roku, w tamtym miejscu stanął świerk z okolic Zakopanego, jako dar dziękczynny górali za pielgrzymkę Jana Pawła II do Polski. 

(oprac. at)

facebook