Dodana: 9 sierpień 2017 10:34

Zmodyfikowana: 9 sierpień 2017 10:34

„70-lecie Kultury Paryskiej” - nowa moneta kolekcjonerska NBP

W czwartek, 10 sierpnia 2017 roku, Narodowy Bank Polski wprowadzi do obiegu srebrną monetę kolekcjonerską o nominale 10 zł, upamiętniającą 70-lecie Kultury Paryskiej.

Ilustracja do artykułu 2017_12___kultura_A.jpg

– Kiedy w czerwcu 1947 roku ukazał się pierwszy numer „Kultury”, nikt nie przypuszczał, że narodził się jeden z najważniejszych ośrodków kulturalnych i politycznych powojennej emigracji. (…) Na linię polityczną „Kultury”, budowaną w opozycji do większości środowisk emigracyjnych, największy wpływ obok samego Giedroycia miała publicystyka Juliusza Mieroszewskiego. Przekonywał w niej, że uzyskanie – po prognozowanym rozpadzie ZSRR – suwerenności Ukrainy, Litwy i Białorusi (ULB) stanowi jeden z fundamentów bezpieczeństwa geopolitycznego Rzeczypospolitej.(…) Przemycane do Polski – najczęściej w formie miniaturowych wydawnictw – kolejne numery „Kultury” oraz książki (…) należały do najbardziej poszukiwanych lektur. Dzięki nim Polacy mogli się zetknąć z wolną od komunistycznej cenzury twórczością takich postaci jak Witold Gombrowicz, Czesław Miłosz, Marek Hłasko, Stefan Kisielewski, Leopold Tyrmand czy Leszek Kołakowski – pisze w folderze emisyjnym prof. dr hab. Antoni Dudek.

Rewers monety przedstawia portret Jerzego Giedroycia z profilu na tle maszyny do pisania stojącej na biurku redaktora, z wkręconą w nią kartką papieru z napisem „70-LECIE KULTURY PARYSKIEJ”. Na awersie monety widnieją okładki „Kultury” i „Zeszytów Literackich” – najbardziej znanych, opiniotwórczych pism wydawanych przez Instytut Literacki – oraz stałe elementy monety: wizerunek orła, ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej, nominał, napis: Rzeczpospolita Polska oraz rok emisji. Moneta zaprojektowana przez Annę Wątróbską-Wdowiarską wyemitowana zostanie w nakładzie do 15 tys. sztuk i będzie można ją zakupić w cenie 110 zł w Oddziałach Okręgowych NBP i sklepie internetowym Kolekcjoner. Więcej informacji na jej temat można znaleźć w folderze numizmatycznym.

NBP jest wyłącznym emitentem polskich znaków pieniężnych.

Narodowy Bank Polski ma wyłączne prawo do emitowania monet i banknotów w Polsce. Wszystkie znaki pieniężne emitowane przez NBP – w tym kolekcjonerskie – są prawnym środkiem płatniczym w Polsce. Emisja wartości kolekcjonerskich stanowi okazję zarówno do upamiętniania ważnych historycznych rocznic i postaci, jak i do rozwijania zainteresowań polską kulturą, nauką i tradycją. Kolejna emisja zaplanowana jest na 21 sierpnia – banknot kolekcjonerski upamiętniający 300-lecie koronacji Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej.

źródło: NBP

facebook