Dodana: 9 kwiecień 2019 14:23

Zmodyfikowana: 9 kwiecień 2019 14:23

"Dialog|Kultura zaangażowana przed i po roku 1989" - wystawa i panel literacki

Galeria Arsenał zaprasza do wzięcia udziału w wystawie oraz panelu literackim będących częścią projektu "Kultura zaangażowana przed i po roku 1989" współfinansowanego w ramach unijnego program „Europa dla obywateli”

Artystyczne zdjęcie do wystawy, żyletki na kamieniu i wokół niego

Już w najbliższą środę 10 kwietnia  o godz. 17:00  na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu w Białymstoku (plac Niezależnego Zrzeszenia Studentów 1) odbędzie się otwarcie wystawy zdjęć trzech artystów: Jána Kekeli, Dity Pepe, Witka Orskiego oraz panel literacki z udziałem prof. Przemysława Czaplińskiego, prof. Ingi Iwasiów, Grzegorza Wróblewskiego oraz Andrzeja Jagodzińskiego, Antoniny Krzysztoń i Zbigniewa Libery. 

Projekt Dialog. Kultura zaangażowana przed i po roku 1989 przedstawia punkty widzenia dwanaściorga ludzi kultury (uczestnicy projektu) z trzech krajów Europy Środkowej: Czech, Słowacji i Polski. Bezpośredni uczestnicy zmian społecznych, które trzydzieści lat temu doprowadziły do ustanowienia demokracji w państwach bloku wschodniego, opowiadają o swoim stosunku do minionego reżimu i wydarzeń politycznych roku 1989 oraz do rozwoju i obecnej sytuacji państw postkomunistycznych w Europie. Wywiady prezentują spektrum głosów i postaw przedstawicieli różnych pokoleń i płci, którzy wspominają i komentują najbardziej przełomowe zdarzenia, jakie wywarły wpływ na tę część kontynentu: utworzenie Karty 77, trwający 26 lat pontyfikat Jana Pawła II, narodziny ruchu Solidarności w Polsce, aksamitną rewolucję, prezydencję Václava Havla, rozpad Czechosłowacji, okres rządów Vladimíra Mečiara, katastrofę smoleńską oraz zamordowanie słowackiego dziennikarza Jána Kuciaka i jego narzeczonej Martiny Kušnírovej w 2018 roku. Rozmówcy dzielą się swymi refleksjami na temat istotnych zmian w relacjach międzyludzkich (wynikających zarówno ze wzrostu zamożności społeczeństwa, jak i z nowych technologii) oraz odnoszą się do różnych wątków własnej twórczości w dziedzinie filmu, muzyki, literatury, sztuk wizualnych i performatywnych, działań wydawniczych, wykładów i artykułów prasowych – inicjując w ten sposób potrzebną debatę intelektualną w swych ojczyznach. Przecież zrównoważony dialog oznacza wolność.

O czym będą debatować zaproszeni do Białegostoku goście? Zdradza to dr hab Marek Kochanowski w tekście towarzyszącym panelowi. Pisze w nim m.in.:

"Co pozostało z kultury zaangażowanej tamtych lat, z prowokacji artystycznej? Czy rynek towarzyszący ówczesnym przemianom nie nazbyt szybko zamiast na twórczości pisarzy skupił się na ich wizerunku medialnym? Może najlepszym dowodem na zanik pewnych idei jest upadek czasopism, które były świadectwem odzyskanej w 89 roku wolności. Poświęcone kulturze pisma tworzyły wspólnotę, środowiska, rozpoznawalne marki. To właśnie one były dynamiczną agorą wymiany myśli i refleksji nad współczesnością. Czy to, co po nich zostało, nie jest smutną pocztówką retro z czasów, gdy kultura jeszcze miała wyższą wartość?

Co dziś oznacza rok 1989 dla kultury, a zwłaszcza dla literatury? Wszystko wskazuje na to, że nasze osadzenie w wolności nie przyniosło stabilnego rozwoju kultury. Wprawdzie jej nie zahamowało, ale chyba nie stać nas teraz na kulturową rewolucję, jaka przetoczyła się kilkadziesiąt lat temu. I te 30 lat po przemianie to dobry moment, aby na powrót o niej porozmawiać. Warto się ponownie przyjrzeć tamtym czasom, bo, co tu ukrywać, my z nich wszyscy."

Katalog wystawy:

https://galeriaarsenal.pl/images/upload/inne_tresci/2019/Projekt_Dialog_katalog.pdf

Tekst Marka Kochanowskiego wprowadzający do dyskusji:

https://galeria-arsenal.pl/images/upload/inne_tresci/2019/M.Kochanowski_1989.pdf

Projekt współfinansowany w ramach unijnego program „Europa dla obywateli”

Link do strony www: https://galeria-arsenal.pl/wydarzenia/wystawa-dialog-kultura-zaangazowana-przed-i-po-roku-1989

mat. org

Organizator: Czeskie Centra

Partnerzy projektu: Czeskie Centrum w Bratysławie i Warszawie, Centre for Fine Arts (BOZAR), Brussels, Galeria Arsenał, Białystok, Štokovec, priestor pre kultúru, Jazz Station Big Band asbl.

Współorganizator wydarzeń w Polsce: Wydział Filologiczny Uniwersytetu w Białymstoku

 

 

facebook