Dodana: 2 kwiecień 2022 19:13

Zmodyfikowana: 2 kwiecień 2022 19:13

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci – 2 kwietnia

Data tego święta jest nieprzypadkowa. Obchodzone jest ono w dniu urodzin jednego z najwybitniejszych i najbardziej znanych bajkopisarzy w historii literatury – Hansa Christiana Andersena. Inicjatywa ma na celu rozpowszechnienie książek dla dzieci oraz wspieranie czytania przez najmłodszych.

Biały napis Międzynarodowy Dzień Książki dla dzieci na fioletowym tle, po lewej stronie półksiężyc, po prawej stronie kobieta czytająca książkę dzieciom

Święto zostało ustanowione w 1967 r. przez Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych Ludzi (IBBY). Od tamtej pory, co roku, gospodarzem święta jest inne państwo. Polska była jego organizatorem w 1979 r.

To międzynarodowe święto zainicjowało wiele krajowych przedsięwzięć, których celem jest wspieranie czytelnictwa wśród najmłodszych. Np. w Polsce od 2001 r. odbywa się akcja społeczna „Cała Polska czyta dzieciom”. Ma ona celu włączenie dorosłych do wprowadzania dzieci w świat książek. 

W Czechach, które w 2007 r. były organizatorem „Dnia Książki dla Dzieci”, narodziła się akcja nazwana „Nocą z Andersenem”. Dzieci spędzają tę noc w bibliotekach, czytając i słuchając bajek.

Patron Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci Hans Christian Andersen przyszedł na świat 2 kwietnia 1805 r. w Odense (Dania). W świat baśni pierwsza wprowadziła go babka. Początkowo traktował pisanie bajek, jako zajęcie marginalne. Jednak to właśnie one przyniosły mu wielką sławę i rozgłos.

Pierwszy zbiór jego utworów baśniowych „Baśnie opowiedziane dla dzieci” został wydany w Kopenhadze w roku 1835, a kolejne tomy ukazały się w latach 1836 i 1837. Zachęcony powodzeniem pierwszej serii, pisarz wydawał kolejne aż do roku 1872. Baśnie Andersena zostały przetłumaczone na ponad 80 języków.

Sam autor bardzo nie lubił, gdy jego baśnie uznawano wyłącznie za dzieła dla dzieci, bez głębszego sensu. Zastrzegał, iż jego baśnie to pudełka: dzieci oglądają opakowanie, a dorośli mają zajrzeć do wnętrza.

Andersen zmarł 4 sierpnia 1875 r.

oprac.: Aneta Kursa
red.: Małgorzata Sawicka

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook