Dodana: 19 kwiecień 2016 09:17

Zmodyfikowana: 19 kwiecień 2016 09:17

Tenis stołowy. Rywalizacja o wyjazd na olimpiadę

W dniach 12-16 kwietnia, w szwedzkim Halmstad, odbyły się europejskie eliminacje do igrzysk olimpijskich, które zostaną w tym roku rozegrane w brazylijskim Rio de Janeiro.

W turnieju wzięło udział trzech Polaków – Daniel Górak, Wang Zeng Yi, Jakub Dyjas oraz siedmiu zawodników Wschodzący Białystok Superligi – Tomas Konecny, Robin Devos, Wang Yang, Adam Pattantyus, Pavel Platonov, Niagol Stoyanov, Yaroslav Zhmudenko. Pierwszym etapem szwedzkiego turnieju były eliminacje grupowe, które przeszli wszyscy zawodnicy, zapewniając sobie awans do turnieju głównego.

Drugiego dnia rozpoczęła się rywalizacja o 8 miejsc zapewniających awans do Rio. Zawodnicy zostali podzieleni na 8 grup, z których zwycięzcy uzyskiwali przepustkę na olimpiadę. Do drugiej rundy awansowało trzech reprezentantów Polski oraz Robin Devos i Wang Yang. Niestety, w drugiej rundzie wygrał tylko Słowak, Polacy wraz z Belgiem pożegnali się z turniejem. Cała czwórka przegrała z zawodnikami, którzy następnie wywalczyli prawo udziału w igrzyskach. Robin Devos przegrał z Timo Bollem, Jakub Dyjas uległ Bojanowi Tokiciowi, Wang Zeng Yi nie sprostał Shibaevowi, a Daniel Górak po zaciętym boju został pokonany przez Gerella. Świetnie spisywał się Wang Yang. To właśnie Słowak okazał się zawodnikiem, który był najbliżej awansu do turnieju olimpijskiego. Awansował do finału grupy, w którym jego przeciwnikiem był Alexander Shibaev. Jednak Rosjanin pokonał 4:1 zawodnika Olimpii-Unii i to on cieszył się z sukcesu.

Trzeciego dnia rozpoczynał się dodatkowy turniej, w którym do wywalczenia były jeszcze dwa miejsca na olimpiadzie. Zawodnicy zostali podzieleni na dwie grupy, których zwycięzcy dołączali do grona uczestników igrzysk olimpijskich. W tej rywalizacji najdalej dotarł Daniel Górak, którego marzenia o wyjeździe do Rio rozwiał w 1/2 finału Simon Gauzy, pokonując Polaka 4:2. Zawodnik Dartom Bogorii Grodzisk Mazowiecki wziął jeszcze udział w odbywającej się ostatniego dnia rywalizacji o miejsca rezerwowe. Pierwsze spotkanie Polaka ze świetnie spisującym się w Halmstad Olahem zakończyło się wygraną 4:2, a w rywalizacji o drugą pozycję na liście rezerwowej lepszy okazał się Stefan Fegerl, który zwyciężył 4:1.
Awans na igrzyska wywalczyli w Halmstad: Panagiotis Gionis (Grecja), Timo Boll (Niemcy), Marcos Freitas (Portugalia), Kou Lei (Ukraina), Tiago Apolonia (Portugalia), Alexander Shibaev (Rosja), Par Gerell (Szwecja), Bojan Tokic (Słowenia), Emmanuel Lebesson (Francja) i Jonathan Groth (Dania).

Polska Superliga Tenisa Stołowego sp. z o.o. jest spółką założoną 15 września 2009 roku w wyniku umowy pomiędzy klubami tenisa stołowego mężczyzn uczestniczącymi w rozgrywkach najwyższego szczebla - ekstraklasy, które były inicjatorem powołania spółki oraz Polskiego Związku Tenisa Stołowego.