Dodana: 10 maj 2016 13:11

Zmodyfikowana: 10 maj 2016 13:11

Jak zostać piłkarzem-gimnazjalistą? Pierwszy nabór do klasy piłkarskiej SMS Jagiellonii

Prawie 30 chłopaków stanęło do rywalizacji o miejsce w pierwszej z prawdziwego zdarzenia klasie piłkarskiej w Białymstoku w gimnazjum pod szyldem Jagiellonii Białystok. Miejsc jest tylko 20.

Ilustracja do artykułu nabor3.jpg

Najpierw rozgrzewka, kilka minut gry w „dziadka”, a potem testy szybkościowe, z koordynacji, kontroli nad piłką, skok w dal z miejsca i kolejne ćwiczenia. Boisko treningowe przy białostockim stadionie miejskim stało się areną zmagań dla tych, którzy chcą się uczyć w klasie piłkarskiej.
- Na testy przyszło 26 chłopaków, kilku kolejnych też zgłosiło chęć uczestniczenia w naborze, ale jest obecnie kontuzjowanych. To bardzo dobry wynik, zwłaszcza że mówimy pierwszym naborze do tej klasy. Większość kandydatów jest dla nas znana, trenują od 6-7 roku życia i nauka w gimnazjum piłkarskim to dla nich kontynuacja dotychczasowej przygody ze sportem – mówi Sławomir Kopczewski, dyrektor Akademii Piłkarskiej Jagiellonii Białystok i jeden z pomysłodawców.

Jak dodaje dyrektor Akademii dla młodych osób bardzo dużym magnesem jest fakt, że za tym przedsięwzięciem stoi Jagiellonia. Klub słynie w całym kraju z tego, że bardzo mocno stawia na szkolenie młodzieży, ale też pozwala jej zaistnieć w profesjonalnym sporcie. Wystarczy dodać, że w 2015 r. piłkarze Jagi byli w kadrach Polski w każdej z grup wiekowych (łącznie z reprezentacją seniorską).

Szkoła Mistrzostwa Sportowego Jagiellonii Białystok będzie działała w budynku VII LO przy ul. Wierzbowej. Jej uczniowie muszą normalnie realizować taki sam program nauczania jak rówieśnicy. Dodatkowo będą mieli jeszcze 18 godzin zajęć sportowych w tygodniu (nie tylko związanych z piłką nożną).
- Bardzo dużą wagę będziemy przykładać do ocen. Zdanie matury przez każdego z naszych uczniów to priorytet. Dlatego chcąc pogodzić naukę i sport zawodnicy otrzymają wsparcie nauczycieli, którzy będą razem z nimi jeździć na zgrupowania, czy też korepetytorów którzy pomogą im nadrobić zaległości – dodaje Kopczewski.

Działalność szkoły – podobnie jak każdej powszechnej placówki – finansowana jest z subwencji oświatowej. Co więcej najlepsi z uczniów-piłkarzy już w trakcie nauki mogą liczyć na podpisanie umów stypendialnych, czy też w liceum na kontrakty podobne do tych które mają zawodowi piłkarze.

Testy sprawnościowe dla chętnych do liceum piłkarskiego rozpoczną się 24 maja.

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook